Foto: youtube.com

Naďa Černá / / Série
Staré maľby a obrazy v sebe ukrývajú často omnoho viac, ako vidíme na prvý pohľad. 399 rokov starý obraz sa pomocou jedného človeka zmenil na nepoznanie.

Na to, aby obrazy vydržali dlhé roky, sa robí špeciálna povrchová úprava, ktorá ich ochráni pred opotrebovaním. Časom sa však kvôli tejto úprave farby menia. Rovnako to bolo aj s 399-ročným obrazom, ktorý bol pred dvomi rokmi celý pokrytý špeciálnou úpravou vytvorenou z oleja. To zapríčinilo žltnutie obrazu a zahalenie jeho skutočných farieb. 

Umelecký odborník Philip Mold ukázal svojím sledovateľom na sociálnych sieťach dôsledné odstránenie prebytočného laku, ktorý zakrýval skutočné farby obrazu. Táto transformácia vyzerá naozaj ohromujúco.

Všetky podrobnosti o „Žene v červenom“ sa stratili a jediné, čo sa o nej vie je, že v čase maľovania obrazu mala 36 rokov. Zatiaľ čo reštaurovanie obrazov trvá niekedy dlhé hodiny a dni, Mold ukázal svoju profesionalitu a talent, vďaka čomu si na videu môžeme prezrieť veľmi rýchle odkrývanie skutočných farieb obrazu.

Maľba, ktorú môžeme vidieť, bola pôvodne v súkromnej zbierke v Anglicku. Obraz musel byť veľmi precízne testovaný a prezretý, aby sa s ním počas reštaurovania nič nestalo. Mold vytvoril zmes gélu a rozpúšťadla, ktoré je konkrétne určené na odstránenie prebytočného laku a proti poškodeniu podkladovej farby. Táto zmes je odlišná od tej, ktorá sa používa pri klasickom reštaurovaní. Gél mierne pozastavuje rozpúšťadlo, ktoré by mohlo zničiť celý obraz a celá zmes tak pracuje regulovateľným spôsobom.

youtube.com
youtube.com

Pozri aj: 9 detailov, ktoré ste si nikdy nevšimli na svetoznámych obrazoch. Tieto maľby nesú oveľa viac záhad, ako by ste čakali

boredpanda.com
0
Komentovať (0)