Foto: IMDB

brooklynskyfrajer / / Film
Film The Room vznikol v roku 2003 a odvtedy bol niekoľkokrát menovaný za najhorší film histórie.

Oprávnene. No i tak ho jednoznačne treba vidieť. Nie preto, že by v skutočnosti mal niečo do seba, ani preto, že sa do kín chystá snímka, ktorá bude rozprávať o vzniku tohto „skvostu“. Je to preto, že tento film patrí k základnému vzdelaniu pre všetky kategórie divákov. Pokiaľ si raz do roka pozriete v sobotu večer Forresta Gumpa či každý týždeň navštevujete filmový klub, The Room jednoducho musíte vidieť. Prečo?

Scenár. Tvorca filmu Tommy Wiseau tento film nakrútil s úmyslom vytvoriť hodnotnú snímku o svojom živote. Film bol však natoľko zlý, až sa zo seriózneho braku stala kultová komédia. Čo je však na tomto prepadáku, ktorý zarobil smiešnych 2 000 dolárov, najzábavnejšie? Fakt, že je úžasnou komédiou, ktorou nikdy nemala byť.

IMDB

Hranie. Áno, herecké výkony sú otrasné. To, čo sa na obrazovke pri sledovaní filmu deje, uveríte len jednému jedinému hercovi, ktorým bol práve Tommy. Mimochodom je to človek, ktorý si svoj film napísal, režíroval, produkoval a zahral si v ňom hlavnú úlohu. Dokázal, že nemá talent ani v jedinom filmovom obore. To, čo sa mu však podarilo stvoriť, je legenda. A práve pre bizarné a nikdy nepochopené situácie, ktoré sa vo filme dejú, sa dá s určitosťou povedať, že obsadenie je ďalší dôvod, pre ktorý The Room treba vidieť.

Absolútne pohŕdanie akýmikoľvek filmovými pravidlami. Tommy Wiseau zobral do rúk príručku s pravidlami filmárčiny, prelistoval ju a s hysterickým smiechom ju vyhodil von oknom. Neveríte? Nevadí, ale všetko nasvedčuje tomu, že to tak bolo. Film porušuje všetko, čo väčšina režisérov dodržiava, aby sa z ich snímky nevyvinul brak. Christopher Nolan či David Fincher sú tvorcovia, ktorí tiež porušujú pravidlá. Avšak je rozdiel medzi inováciou a spackanou prácou. Pokiaľ máte chuť na niečo netradičné a originálne, viete, čo máte robiť. Sledovať The Room.

Polnočný okruh. Že vám to nič nehovorí? To nevadí, všetko vysvetlíme. Internetový zabávač Mike Rousselet a niekoľko jeho priateľov išli okolo miestneho kina v LA, kde sa v tom čase The Room premietal. Bolo tu niekoľko upozornení o tom, že peniaze sa nevracajú. Zo zvedavosti si film pozreli a páčil sa im práve pre svoju ohavnosť. Nahovorili niekoľko ďalších kamarátov, aby si ho išli pozrieť a tak vznikla tradícia Polnočného okruhu. Vtedy si film získal akýsi undergroundový fanklub, ktorý sa nápadne podobá milovníkom filmu Rocky Horror Picture Show.

Najzvláštnejší hollywoodsky úspech. Áno, The Room ním jednoznačne je, pretože bol mienený ako seriózna dráma. Bol však natoľko príšerný, že z neho omylom vznikla úžasná komédia. Jeho autor sa s tým nikdy nestotožnil a pravdepodobne ide o najväčší kult všetkých čias. James Franco dostal veľmi uznanlivé hodnotenie za adaptáciu Tommyho príbehu do filmu The Disaster Artist. Franco si vo filme zahral, aj ho režíroval a je veľká šanca, že bude ocenený Oscarom. Necháme sa prekvapiť.

Pozri aj: Drsné dialógy, žalostné efekty a nepochopiteľná priazeň. Toto je 10 najkultovejších snímkov amerických filmárov

thecinemaholic.com
Komentovať (0)