Foto: IMDB

Pripravili sme si pre vás zoznam tých najlepších kultových filmov, aké ľudstvo počas filmovej histórie vyprodukovalo.

Kulotvé filmy sú veľmi špecifickou odnožou kinematografie ako takej. Nedokážeme ich zaradiť žánrovo, taktiež nedokážeme špecifikovať ich fanúšikov a dokonca ani tvorcov. A dôvod je úplne prostý. Kultový film nemôžete napísať, nakrútiť a zostrihať úmyselne. Môžete len pracovať na filme s mierne bizarným či kontroverzným nádychom a výsledok môže byť trojaký. Film bude dobrý, bude zlý alebo sa z neho z nepochopiteľných príčin stane kult.

Nebojte sa, špecifikáciu kultizmu vám hneď vysvetlíme. Ide o filmy, ktoré majú získaných vysoko oddaných no väčšinou fanúšikov, ktorí však zväčša nie sú vo veľmi vysokom počte. Často sa stáva, že takéto filmové diela sa, aj napriek počiatočnej nevôli kritikov, stanú slávnymi a dostanú sa z okruhu záujmu obdivovateľov a sú potom akceptované a slávne aj u širšej verejnosti. Je to jednoducho definícia nepochopeného diela.

Mazacia hlava

Mazacia hlava je americký čiernobiely film z roku 1977, režírovaný Davidom Lynchom. Film je považovaný za veľmi náročné psychologicko-surrealistické dielo odhaľujúce najtemnejšie zákutia ľudského podvedomia.

The Rocky Horror Picture Show

Kuriózna paródia na béčkové horory s trochou sci fi a rockovej hudby, ktorá vznikla podla 25 rokov úspešného muzikálu. Film a muzikál sa stali kultovými takmer okamžite po ich uvedení. Ide o erotickú nočnú moru, ktorá neuznáva žiadne hranice. Mladý pár Janet a Brad sa stratia na ceste v daždi a narazia do kostola Frank-A-Furtera, tranzvestitu, ktorý akurát organizuje výročné zhromaždenie návštevníkov z planéty Transsexual v galaxii Tranyslvania.

Clerks

Ak vás obslúžia, ešte to neznamená, že vás majú radi. Snímka Clerks rozpráva o dvojici pohodlných obchodníkov, ktorí štvú zákazníkov, hádajú sa o filmoch a hrajú hokej na streche obchodu.

Klub bitkárov

Klub bitkárov je americký film z roku 1999, natočený podľa rovnomenného románu Chucka Palahniuka a režírovaný Davidom Fincherom. Herecky sa na ňom podieľali Edward Norton, Brad Pitt a Helena Bonham Carterová.

Re-Animátor

Absolútne splatterová komédia Re-Animátor je jedným z rozkošne zmutovaných a agresívnych detí módy ultrabrutálnych hororov z počiatku osemdesiatych rokov. Dnes už klasické žánrové dielo o zapálenom experimentátorovi Gerbertovi Westovi, ktorá v mene vedy vyrába násilných zombie, vzalo elementy klasických hororov 30. a 60. rokov a skombinovalo ich s novou záľubou v excesívnej telesnosti, krvavých efektoch a čiernom humore.

Pulp Fiction

Synonymum pre film, ktoré je zároveň synonymom pre režisérsky um a geniálne spracovaný kultový nonsens, rozhodne nepotrebuje komentár.

Gauneri

Prvý Tarantinov film  je síce menej známy ako jeho vrcholné dielo Pulp Fiction, no je o to surovejší. Jeho prvý komerčne úspešný film, ktorý režíroval a zároveň k nemu písal aj scenár priniesol celkom nový pohľad na groteskné gangsterské príhody. V súčasnosti ide o nesmierne kultovú záležitosť, ktorá je používaná ako príklad pre filmársky talent od samotného počiatku tvorby.

Čarodejník z krajiny Oz

Magický príbeh, ktorý si získal haldy fanúšikov z dôvodov, ktoré do dnešného dňa nie sú jasné. Na vývoji filmu pracovalo päť režisérov a dvaja scenáristi, no na kvalite mu to rozhodne nepridáva. Aj napriek tomu, však ide o jeden z najikonickejších snímok, ktorú by mal vidieť (alebo skôr pretrpieť) každý správny filmový fanúšik.

Big Lebowski

Big Lebowski je americká komédia z roku 1998, napísaná a režírovaná Joelom a Ethanom Coenovcami v hlavnej úlohe s Jeffom Bridgesom ako „The Dude“ alebo Jeffrey Lebowski. A rozhodne stojí za zhliadnutie. Big Lebowski je najlepšou komédiou, akú kedy ľudstvo malo možnosť vidieť. Je to ostré, drzé, nechutné a Coenovsky osobité. Nič viac si od filmu nemôžete priať.

Night of The Living Dead

Aj po takmer päťdesiatich rokoch zostáva Romerov celovečerný debut míľnikom hororového žánru, filmom, ktorý stále dokáže prekvapiť, šokovať a vydesiť aj tých najskeptickejších divákov. Čiernobiela snímka nakrútená s neznámymi hercami pôsobí ako dokument sledujúci osudy siedmich ľudí, ktorí nájdu útočisko pred živými mŕtvymi na opustenej farme. S príchodom noci rastie počet zombie a situácia je čoraz zúfalejšia. Nakoniec začnú hrdinovia bojovať medzi sebou.

Pozri aj: Harry Potter na pláži či krátka pauza vo filme IT. 20 fotografií z natáčania známych filmov, ktoré ste určite nevideli

Príbehy
0
Komentovať (0)