Foto: occupyforanimals.net

Branislav Blaško / / Zviera
Podľa údajov servera je ročne v Českej republike usmrtených približne 20.000 noriek a líšok.

Dolná komora českého parlamentu schválila dnes návrh zákona, na základe ktorého má byť v krajine zakázaný chov zvierat na kožušinu.

Zrušenie tohto kontroverzného priemyslu podporilo v hlasovaní 132 zo 161 prítomných poslancov z rôznych politických táborov, informoval spravodajský server iDNES.cz.

České kožušinové farmy, kde sú chované v otrasných podmienkach tisíce noriek a líšok, by sa mali stať minulosťou najneskôr do konca januára 2019. Príslušným zákonom sa má teraz zaoberať horná komora parlamentu.

Dnešnému hlasovaniu v Poslaneckej snemovni predchádzala emotívna debata, v ktorej poslankyňa strany TOP 09 Kristýna Zelienková upozornila na utrpenie kožušinových zvierat chovaných v klietkach, ako aj na počty týchto zvierat, pripadajúce na výrobu jedného kožuchu. „Zahriať sa môžeme aj inak,“ povedala Zelienková.

Poslanci si vyberali spomedzi niekoľkých pozmeňovacích návrhov, odkedy majú byť kožušinové farmy zakázané. Prijatá verzia zákona umožňuje chovateľom požiadať o „opodstatnené finančné kompenzácie“, informuje iDNES.cz.

Pozri aj: Dvom homosexuálne orientovaným supom sa podarilo vysedieť vajce

TASR
0
Komentovať (0)