Branislav Blaško / / Ekológia
Tunajšia továreň na nikel však popiera akúkoľvek spoluúčasť.

Ruská rieka obklopená tundrou, Daldykan, trpí. Buď sa stal zázrak, alebo bolo do nej vypustené veľké množstvo chemických látok, čo spôsobilo, že farba vody v rieke sa premenila na krvavočervenú.

Rieka sa nachádza v silne znečistenom priemyselnom meste Norils, nachádzajúcom sa nad polárnym kruhom. Okolo nej je postavených mnoho tovární, ktoré väčšinou vlastní a prevádzkuje ruský ťažobný gigant, Norilsk Nickel. Mesto Norilsk je najsevernejšie mesto na svete s populáciou vyše 100-tisíc obyvateľov a zdá sa, že priemysel tu neberie na prírodu žiadny ohľad – a to doslova.

Správa novín Siberias Times hovorí, že náhle riečne sfarbenie spôsobilo únik odpadu huty, ktorá spracováva niklový koncentrát. Miestni obyvatelia však týmto sfarbením vôbec nie sú zaskočení a hovoria, že to nie je prvýkrát, čo mala rieka podobnú farbu. V skutočnosti je tu „vďaka“ miestnej továrni dokonca v zime červený sneh.

V súčastnosti však miestna továreň popiera akúkoľvek vinu na zafarbení rieky. Spravia však „kontrolu životného prostredia v okolí“ a taktiež by vraj mali údajne znížiť výrobu v závode.

0
Komentovať (0)