Foto: Soap Bottle (Jonna Breitenhuber)

Kedysi boli bežnou súčasťou domácností tuhé mydlá zavesené nad umývadlom v sieťke.

Niekde ich nájdete ešte aj dnes, ľudia však začali uprednostňovať mydlá v plastových nádobách. Najmä ak ho zdieľate s niekým iným, mydlo v sieťke nebolo príliš lákavé a ani to rozpustené v miske na umývadle nie je veľkým lákadlom. Plastový obal je hygienickejší a okrem toho poskytuje priestor na reklamu a prilákanie zákazníka.

Nádobami od mydiel tvoríme tony odpadu ročne

Ako však uvádza portál Design Boom, je najvyšší čas posunúť „hru“ o level vyššie a plastové nádoby na mydlo nahradiť ekologickejšou alternatívou. V nejednom obchode už dnes nájdete mydlá, šampóny či iné hygienické a kozmetické produkty balené napríklad v kovových nádobkách. Keď sa vám produkt minie, vrátite sa s nádobkou do obchodu a opäť vám ju podľa potreby naplnia. Mnohí však o tejto alternatíve nevedia alebo sú jednoducho príliš pohodlní na to, aby so sebou do obchodu vždy nosili nádoby na doplnenie potrebného produktu.

Vedeli ste však napríklad, že priemerný človek minie za rok až 11 fliaš sprchového gélu a 10 fliaš šampónu? Ak zrátame spotrebu celého ľudstva, vytvoria sa tak tony plastového odpadu. Nádoby používame zhruba mesiac, no kým sa rozložia, potrvá to aj 500 rokov a takým odpadom by ste pokojne mohli naplniť tisícky olympijských plaveckých bazénov. SOAPBOTTLE preto prichádza s alternatívou, ktorá splní očakávania a požiadavky aj tých náročnejších a pohodlnejších zákazníkov a navyše, je šetrná k prírode.

Najvyšší čas na nový koncept

Autorkou nápadu je Jonna Breitenhuber z Berlína, ktorá sa rozhodla, že nádobu na tekuté hygienické prostriedky bude vyrábať nie z plastu, ani zo skla ale z mydla. Mydlo je vyrobené z prírodných materiálov a v prírode sa na rozdiel od plastov veľmi ľahko rozloží, nevytvára sa teda z neho žiaden odpad. Po tom, čo použijete všetko tekuté mydlo, vonkajší mydlový obal môžete použiť napríklad ako čistiaci prostriedok alebo saponát.

Jednou z mála nevýhod mydlového obalu je, že pri kontakte s vodou sa začne rozpúšťať ako bežné mydlo. Autorka nápadu však s týmto rátala, z mydla preto urobila jedinečný dizajnérsky kúsok, ktorý si môžete zavesiť napríklad nad umývadlo. Kreatívny nápad zaujal mnohých a koncept SOAPBOTTLE si vyslúžil dokonca už aj ocenenie. Za rok 2018/2019 získal ocenenie s názvom Green Product Award.

Design Boom
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )