Foto: unsplash

Ľuboš Belko / / Série
Vraví sa, že Vianoce sú sviatky radosti a pokoja. Je to však skutočne tak?

Nie každý vníma svet tak ako väčšina. A pre niekoho nemusia byť Vianoce obdobím, kedy je v kruhu rodiny, obklopený radosťou, svetielkami a pokojom v obývačke i na duši. Niekto možno na Vianoce zanevrel, iný ich ani neuznáva a ďalší sa o ne pripravil sám, ani nevedel ako. Opýtali sme sa niekoľkých ateistov, ako trávia Vianoce oni a ich odpovede vás pravdepodobne zaskočia.

Byť ateistom neznamená rúhanie, nenávisť voči cirkvi a ľahostajnosť voči všetkému nadprirodzenému. Ateizmus značí zdravý rozum, v mnohých prípadoch aj vysoký intelekt (to však nie je pravidlom) či len obyčajnú ignoráciu akéhokoľvek náboženstva.


Niekto tvrdí, že náboženstvo je pre ľudí, ktorí sú príliš slabí na to, aby verili v seba. Možno je to pravda, možno je to len mýtus. Tak či onak, toto si myslia ateisti o sviatkoch, ktoré väčšina z nás nazýva najkrajším obdobím roka.

Erika, študentka psychológie

Vianoce sú pre mňa pekné dni lebo môžem byť doma. Od rána pijeme a jeme lebo si môžeme dovoliť ignorovať pôst. Rybu jem, pretože mi chutí, nie pretože je to tradícia… skôr je to o pôžitkoch voľných dní. Do večera nerobíme nič, iba pozeráme rozprávky, potom sa najeme o dačo viac ako obvykle, keďže naša večera má štyri chody, a potom sa tešíme na darčeky ako správni materialisti.


Robo, abstinujúci alkoholik

Pre mňa je to iba pár dní voľna. Nič si tým nepripomínam a vadí mi ten okolitý zhon. Aj tak som si ich pokazil už pred pár rokmi, keď som sedel na Vianoce sám pri fľaške whisky s mačkou na kolenách. Žiadna oslava, žiadna rodina, skôr blízko k slučke. Normálni ateisti pochopiteľne nemajú čo oslavovať, veľa ľudí ani nevie, z akého dôvodu sa Vianoce slávia… Ide viac menej o rodinné sviatky… a keď je absencia rodiny, na ktorú je zvyknutý skoro každý, a má to v sebe zakorenené… tak je to o to ťažšie…. čím ste slabšou povahou, tým sú to ťažšie dni.Tomáš, hudobník

Som ateista, no Vianoce oslavujem úplne bežne ako ostatní, v kruhu rodiny… akurát to modlenie, v niektorých rodinách to k tomu patrí. U nás samozrejme nie.


Jozef, psychiatrický pacient

Napriek tomu, že som ateista, Vianoce pre mňa znamenajú veľa. Prirodzene to neberiem ako oslavu sviatku narodenia Ježiša Krista, primárne to pre mňa znamená pokoj v kruhu rodiny. To je to najpodstatnejšie, čo pre mňa tento sviatok znamená, na ničom inom v podstate ani nezáleží. Tieto sviatky by pre mňa bez rodiny a priateľov nemali zmysel. Okrem toho však milujem jedlo, takže pár týždňov mám nonstop pohyby nápadne podobajúce sa vzducholodi. Keď si ale odmyslím samotné Vianoce, obdobie týchto sviatkov neznášam, všade je kopa ľudí, zhon, divne milí ľudia a smrad faloše… hold niekto sa správa pekne aspoň teraz.


Barbora, barmanka

Vianoce pre mňa nikdy neboli nejakým hlbokým náboženským prežitkom. Darčeky nám nosievala mama a boli sme jej za to náležite vďační, nie nejakému pánovi, čo zlieza dole komínom, ktorý v paneláku ani nemáme… Teraz Vianoce vnímam ako dni oddychu, ktoré môžem stráviť so svojimi najbližšími. Pravdaže tradície ostávajú – zdobíme stromček, prejedáme sa koláčmi a pri slávnostnej večeri poverčivo strkáme peniaze pod obrus. Potom si navzájom spravíme radosť darčekmi a do noci pijeme a rozprávame sa pri svetielkach stromčeka.Tomáš, majiteľ klubu

Na Vianoce budem v práci. Urobím Vianoce aj svojim zákazníkom a miesto ryby bude pivo, miesto šalátu slivovica. Takže do Silvestra sa nezastavím ani omylom.

Pozri aj: Bez čoho si nevedia Japonci predstaviť Vianoce? Takto vyzerajú sviatky pokoja v krajine vychádzajúceho Slnka

0
Komentovať (0)