Foto: HARPERCOLLINS

V Británii dnes vychádza nová kniha J.R.R. Tolkiena s názvom Beren and Lúthien (Beren a Lúthien), ktorej prvá verzia vznikla pred 100 rokmi pod vplyvom udalostí prvej svetovej vojny. 

Dielo britského spisovateľa, presláveného trilógiou Pán prsteňov, prináša na svetový knižný trh renomované vydavateľstvo Harper Collins. Má ísť o „veľmi osobný príbeh“ o ľúbostnom vzťahu smrteľníka Berena s elfkou Lúthien.

Na vydanie ho pripravil spisovateľov 92-ročný syn Christopher Tolkien, ktorý uchoval príbeh v pôvodnej podobe. Ilustráciami prispel známy anglický knižný ilustrátor Alan Lee.

Zväzok obsahuje varianty príbehu, ktorý bol neskôr použitý v jednej z autorových najznámejších kníh Silmarillion.

Tolkien začal príbeh o Berenovi a Lúthien tvoriť po návrate z bitky pri Somme z roku 1916, jednej z najkrvavejších operácii prvej svetovej vojny, ktorej sa osobne zúčastnil. Prišiel tam aj o dvoch svojich blízkych priateľov.

Podľa „tolkienológa“ Johna Gartha sa spisovateľ prostredníctvom príbehu o Berenovi a Lúthien vnútorne vyrovnával s hrôzostrašnými vojnovými zážitkami.

Inšpiráciu pre dielo čiastočne čerpal aj zo vzťahu so svojou manželkou Edith. Mená Beren a Lúthien sú vytesané aj na náhrobku manželov Tolkienovcov na cintoríne v oxfordskom Wolvercote.

Dielo vychádza desať rokov po románe Húrinove deti, poslednej zo série fantasy kníh odohrávajúcich sa vo fiktívnej Stredozemi, ktorú vytvoril John Ronald Reuel Tolkien (1892-1973).

Pozri aj: Nemci budujú až 7 kilometrov dlhý pivovod. Bude zásobovať tradičný nemecký festival

TASR
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )
Príbehy