Foto: archív TASR/AP

Bankár z Číny prišiel na trik, vďaka ktorému vyťahoval z bankomatu neobmedzené množstvo peňazí.

Qin Qisheng pracoval pre banku Huaxia v Pekingu. Tento šikovný zamestnanec si všimol, že ich bankomaty okolo polnoci neregistrujú výbery peňazí. Po tom, čo zaregistroval túto chybu v systéme, pridal do bankového softvéru jednoduchý skript, ktorý zastavil upozornenia, ktoré sa spúšťajú pri podozrivej aktivite.

Následne si vytvoril testovací účet, cez ktorý vyťahoval sumy od 5-tisíc do 20-tisíc jüanov. Nikto si jeho činnosť nevšimol po dobu 14 mesiacov. Na konci tohto obdobia si Qin prilepšil o 7 miliónov jüanov, čo predstavuje zhruba 900-tisíc eur.

Qin povedal banke, ktorá ho zamestnávala, že týmto spôsobom len testoval systém. Banka jeho vysvetlenie akceptovala a to aj napriek tomu, že niektoré čiastky sa objavili aj na jeho osobnom učte alebo boli investované do akcií. Banka informovala políciu, že prípad nechce ďalej riešiť, keďže došlo k vyrozumeniu medzi ňou a zamestnancom, ktorý peniaze vrátil.

Unsplash

Ten už však druhýkrát nemal také šťastie. Polícia žiadosť banky neakceptovala a prípad poputoval na súd. Ten Qina odsúdil na desať a pol roka vo väzení a pokutu v hodnote 11-tisíc jüanov, čo predstavuje 1 500 eur. Na svoju obranu Qin poznamenal, že banka by si jeho konanie aj tak nevšimla a práve toto malo byť súčasťou jeho testovania problému.

independent.co.uk
0
Uložiť článok
Komentovať