news.com.au

Lukáš Mužla / / Série
Mnohí ste určite počuli o príbehu kohúta, ktorý dokázal bez hlavy prežiť celých 18 mesiacov. Čo všetko sa v skutočnosti skrýva za týmto príbehom a prečo ho jeho majiteľ ďalej kŕmil?

Určite ste už počuli legendu o kohútovi, ktorý aj po odrezaní hlavy dokázal prežiť ešte jeden a pol roka. Tento slávny neuveriteľný príbeh bol mnohými ľuďmi zavrhovaný a považovaný za hoax. Pravdou však je, že takýto kohút skutočne existoval a jeho majiteľ ho dokonca doniesol ukázať aj na univerzitu v Salt Lake City. Celý príbeh je teda pravdivý. Poďte sa spoločne pozrieť na všetky detaily tejto podivnej situácie. 

Všetko to začalo v malom mestečku Fruita v americkom štáte Colorado, asi 320 kilometrov od známeho veľkomesta Denver. V mestečku dnes žije asi 12-tisíc ľudí a každý rok sa tu koná festival, ktorý slúži ako pripomenutie príbehu snáď najslávnejšieho kohúta histórie s menom Mike. V roku 1945 sa totiž majiteľ kohúta Lloyd Olsen rozhodol, že Mike skončí na pekáči. Osud však mal s týmto kohútom zrejme celkom iné plány.

validatum.com
validatum.com

Mike bol 5 a pol mesačný kohút, ktorý mal skončiť ako pokrm na spoločný rodinný obed, mal šťastie v nešťastí. Keď ho totiž Olsen položil na peň a zahnal sa sekerou po jeho krku trafil sa veľmi nepresne.  Ako sa neskôr po Mikovej smrti zistilo sekera nepreťala krčnú tepnu a vzniknutá krvná zrazenina zabránila jeho vykrvácaniu. Mikovi ostalo aj jedno ucho a dokonca aj celý mozgový kmeň, ktorý majú kohúty umiestnený na hrudi. Kohút sa však i tak po masakri postavil a pobehoval po dvore ďalej. Olsen nevedel, čo má robiť, a na obednom stole nakoniec skončilo celkom iné kura. Majiteľ kohúta sa rozhodol počkať, kým Mike umrie prirodzenou cestou na zranenia, ktoré mu neúspešným pokusom učinil.

news.com.au
news.com.au

Olsen však ostal prekvapený, keď kohúta Mika našiel po dvore pobehovať aj na druhý deň. Rozhodol sa vykonať malý experiment, ktorý by dnes ochranári celkom určite odsúdili a presadzovali by názor, že kohúta mal radšej po druhý raz a tentokrát skutočne popraviť. Olsen si však v meste kúpil pipetu a rozhodol sa, že bude kohúta kŕmiť. Keďže bol Mike bez hlavy potravu sám prijímať nemohol a tak mu chcel Olsen zrejme „pomôcť“, no viac menej v konečnom dôsledku pomohol sebe.

zahma.cairolive.com
zahma.cairolive.com

Olsen Mika kŕmil pomocou pipety a to mliekom, vodou a malými kúskami kukurice. Takto ho udržoval pri živote a vytvoril tak fenomén, ktorý obletel najskôr celé USA a nakoniec aj celý svet. Olsen začal s kohútom Mikeom jazdiť po spojených štátoch. Ľudia ho chceli vidieť, chceli si ho odfotografovať a chceli počuť jeho životný príbeh. Za to všetko Olsen samozrejme zbieral peniaze. Na vrchole Mikeovej slávy zarábal Olsen na svojom kohútovi až 4500 dolárov, čo by dnes vzhľadom na infláciu a po prepočte na eurá znamenalo mesačný príjem až 45-tisíc eur.

bbc.com
bbc.com

V marci roku 1947, 18 mesiacov potom, ako prišiel Mike o hlavu, prišiel v moteli vo Phoenixe o život. Počas návratu z jeho ďalšieho „turné“ sa Mike v noci zadusil. Príčiny smrti sú dodnes nejasné a existujú dve rôzne teórie. Podľa jednej sa Mike zadusil stravou a podľa druhej mu jednoducho zlyhal dýchací systém. Každopádne sa Mike stal najdlhšie žijúcim tvorom na svete, ktorý dokázal prežiť bez hlavy, a to celých 18 mesiacov.

Čo si o tomto príbehu myslíte vy? Konal Lloyd Olsen správne, alebo sa zhodneme, že mal Mikea radšej ušetriť trápenia už na začiatku?

Pozri aj: Nosil muníciu, fajčil a pil pivo. Dojímavý až neuveriteľný príbeh medveďa Wojteka, ktorý sa stal hrdinom 2. svetovej vojny.

interez.sk (Lukáš M.), bbc.com, all-that-is-interesting.com


Komentovať (0)