Foto: Unsplash, Požič strom

Prenájom vianočných stromčekov je už niekoľko rokov obľúbeným trendom aj na Slovensku.

Živý alebo umelý vianočný stromček? Otázka, ktorá v posledných rokoch rezonuje spoločnosťou zaujímajúcou sa čoraz viac o životné prostredie a udržateľný spôsob života. Trendom sa tak v posledných rokoch stal prenájom vianočných stromčekov. O pohodlnú, ekologickú a udržateľnú alternatívu je pritom na Slovensku obrovský záujem.

Pri kategorizácii sa často s nadhľadom používa obľúbená fráza „existujú len dva typy ľudí“. V tomto prípade sú to tí, ktorí majú počas vianočných sviatkov doma umelé stromčeky a tí, ktorí nedajú dopustiť na tie živé. Obe varianty majú svoje pozitíva aj negatíva, obe sú pre životné prostredie istou záťažou a pri oboch sa dá postupovať udržateľne. Umelý stromček môžete používať celé roky, viac ako desaťročie. Živý si môžete prenajať. Po Vianociach ho vrátite, on prežije a o rok si ho vy alebo niekto iný prenajme znovu.

Prenájom stromčekov je v posledných rokoch aj na Slovensku veľmi obľúbeným trendom, ktorý je však dostupný len (podľa našich zistení) len v troch slovenských mestách. V dvoch z nich pritom už prenajatý stromček v týchto dňoch zoženiete len veľmi ťažko, keďže sú všetky (alebo takmer všetky) rezervované. Prenájom stromčekov je tak možný už len v jedinom meste na Slovensku a to v Banskej Bystrici.

Ako to funguje:

Stromčeky na prenájom majú nepoškodenú koreňovú sústavu. Po rezervovaní zákazníkom prechádzajú aklimatizačným procesom, aby po prevoze do vykúrenej domácnosti neutrpeli teplotný šok. Následne stromček prechádza na vianočné sviatky do starostlivosti zákazníka. Po Vianociach je stromček vrátený, opätovne prechádza krátkym aklimatizačným obdobím. Počas roka je potom ošetrovaný a pripravovaný na ďalšiu vianočnú sezónu.

Bratislava – Živý.sk

Už niekoľko rokov majú možnosť prenájmu vianočného stromčeka Bratislavčania a ľudia žijúci v okolí hlavného mesta. Vďaka projektu Živý a ich webovej stránke, ktorý bol prvý svojho druhu na Slovensku, sa aj tieto Vianoce dostanú živé stromčeky do desiatok rôznych domácností. Projekt ponúka na prenájom štyri druhy smrekov a tri druhy jedlí a v Bratislave sa pravidelne teší veľkej obľube. Na tento rok sú už všetky stromčeky rezervované, niekoľko by sa však údajne ešte mohlo dostať do ponuky. Projekt zivy.sk navyše ponúka aj ozdobenie stromčekov, rovnako ako jeho dopravu až ku vám domov (za príplatok). Samozrejmosťou je bezplatné vyzdvihnutie stromčeka po Vianociach.

Už aj stromčekom skončili letné prázdniny 😉 Pozrite sa, ako aktuálne prebieha fotenie stromčekov na stránku zivy.sk, aby ste si ich už od konca septembra mohli rezervovať na tohtoročné Vianoce 🙂

Gepostet von Prenájom živých vianočných stromčekov v Bratislave – zivy.sk am Dienstag, 10. September 2019

Košice – Správa Mestskej zelene

Druhým a donedávna aj posledným mestom, kde bol na Slovensku dostupný prenájom vianočných stromčekov, sú Košice. V metropole východu ponúka prenájom príspevková organizácia Správa mestskej zelene a príkladom tak ide aj ďalším samosprávam v našej krajine. Negatívom je snáď len počet ponúkaných stromčekov. Tých je každoročne v obehu (zatiaľ) len stovka a v tomto momente sú, samozrejme, všetky už rezervované. Košice tak poskytujú druhý dôkaz o tom, že o udržateľné Vianoce je na Slovensku veľký záujem.

Banská Bystrica – Požič strom

Novinkou na strednom Slovensku je projekt Požič strom. Tvorí ho pár, ktorý sa sám snaží žiť ekologickejším a udržateľnejším spôsobom života, no radi by urobili ešte o čosi viac. Rozhodli sa preto obyvateľom Banskej Bystrice, Zvolena a okolia ponúknuť možnosť prenájmu vianočného stromčeka, o ktorý sa následne počas zvyšku roka sami postarajú. Podľa informácií, ktoré nám projekt Požič strom poskytol, je aktuálne k dispozícii ešte približne 50 % vianočných stromčekov. V týchto dňoch tak zrejme ide o poslednú dostupnú možnosť prenájmu vianočného stromčeka na Slovensku.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa pozic_strom (@pozic_strom),

Stromček, ktorý nie je stromčekom

Ak sa vám vianočný stromček na prenájom zohnať nepodarilo, no radi by ste sa k týmto Vianociam postavili ekologickejšie, siahnuť môžete aj po ďalších alternatívach. Vianočný stromček totiž nemusí vždy byť stromčekom. Adam a Dáša už niekoľko rokov vyrábajú Stromcheck, unikátny drevený stromček, ktorý je modernou náhradou tradičného stromčeka.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Stromcheck.eu (@stromcheck),

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )