Foto: maxpixel.freegreatpicture.com/flickr.com

katka / / Veda
V budúcnosti bude existovať očkovanie, ktoré zásadne zmení boj so závislosťami.

Vedcom sa podarilo vymyslieť vakcínu, ktorá by mohla byť schopná liečiť závislosť na heroíne. Má za sebou úspešné experimenty na primátoch, čím by sa čoskoro mohla stať dostupnou aj pre ľudí. Od vakcíny si toho všetci sľubujú veľa, keďže práve závislosť na heroíne patrí k jedným z najťažšie vyliečiteľných.

Vyvinuli ju na inštitúte Scripps Research a vďaka úspešným testom výskumníci veria, že teraz dostanú povolenie na ďalšiu fázu, ktorou je klinické testovanie. Vakcína funguje spôsobom, že naučí imunitný systém produkovať protilátky voči heroínu a jeho pôsobení na psychiku, čo je hlavným dôvodom množstva závislých ľudí. Pracuje teda podobne, ako bežné vakcíny – vystavením imunitného systému molekulám heroínu si dokáže vytvoriť protilátky.

pixabay

Ak si teda v budúcnosti človek heroín dá, protilátky na neho zaútočia a molekuly zneutralizujú. Používatelia tak necítia žiadnu eufóriu, pretože kým sa látky dostanú do mozgu, sú imunitným systémom zablokované. Vakcína by tak mohla byť nádejou v liečení závislosti na heroíne, keďže po odstránení potešenia z drogy sa odstráni aj dôvod, prečo si ju vôbec dať.

Dve zo štyroch testovaných opíc boli zaočkované touto látkou už počas minulej štúdie, ktorá prebiehala pred siedmimi mesiacmi. Výsledky oboch jasne ukázali, že voči heroínu boli omnoho odolnejšie. Ak teda bude mať na ľudí rovnaký efekt, dosiahla by sa dlhodobá imunita voči účinkom heroínu.

Pozri aj: Len 1 čajová lyžička tejto legálnej drogy vás môže zabiť. A nie je podobná kokaínu a heroínu

iflscience.com
0
Komentovať (0)