Lucia Mužlová / / Veda
Smrtiaci práškový jed sa stal stredobodom pozornosti médií. Ak si myslíte, že sa jedná o podobnú drogu ako je kokaín alebo heroín, tak sa...

Smrtiaci práškový jed sa stal stredobodom pozornosti médií. Ak si myslíte, že sa jedná o podobnú drogu ako je kokaín alebo heroín, tak sa mýlite. Ide o čistý kofeínový prášok. Jedna lyžička čistého kofeínového prášku sa rovná asi 28 šálkam kávy a veľmi malé užité množstvo môže spôsobiť náhodné predávkovanie. Ak však človek užije väčšie množstvo, symptómy na seba nenechajú dlho čakať a nie je to veru nič príjemné. Nepravidelný srdcový tep, záchvaty, kŕče a nakoniec aj smrť.

kofein1
iflscience.com

Prášok je legálny a predáva sa na internete vo veľkých baleniach. Je takmer nemožné odmerať tú správnu dávku pomocou bežných kuchynských nástrojov. Je teda obzvlášť nebezpečné s ním takto manipulovať. Opatrenie typu: „Veď si dám len jednu čajovú lyžičku,“ sa v tomto prípade veľmi nevypláca, pretože neviete, koľko miligramov kofeínu sa v lyžičke nachádza.

kofein2
archive.boston.com

Kofeín je svetovo najrozšírenejšia spotrebovaná psychoaktívna droga. Mnohí z nás, či si to už priznáme alebo nie, si nevieme predstaviť život, nie to ešte deň bez šálky kávy. Ja takisto patrím do skupiny milovníkov kávy. Je však samozrejme rozdiel medzi „klasickou“ kávou a čistím kofeínovým práškom. V posledných rokoch už boli zaznamenané aj úmrtia na následky toho, že ľudia prijali práve kofeínový prášok a práve preto by sme mali vedieť o všetkých rizikách, ktoré nám hrozia.

kofein3
saratogafoodfanatic.com

Logan Stiner zomrel v roku 2014 na srdcovú arytmiu a záchvat, ktoré utrpel krátko po užití kofeínového prášku. Chcel len si len „dodať“ viac energie pri príprave na koncoročné skúšky na vysokej.

kofein7
loganstiner.org

Pokračovanie na ďalšej strane..

0
Komentovať (0)