foto: Unsplash

Pracovný pohovor môže byť doslova hotová veda.

Keď sa uchádzate o prácu, najväčší problém vedia predstavovať tie najbanálnejšie otázky. Ak sa vás zamestnávateľ spýta na vaše hobby, alebo ešte viac osobnú otázku, môžete sa odpovede zdržať, keďže ide o vaše súkromie. Práve toto však značne znižuje vaše šance, že prácu dostanete. Niektorí zamestnávatelia vedia byť poriadne zákerní a o tom svedčia aj otázky, ktoré uchádzačom dávajú.

Keď prídete na pohovor, musíte rátať s tým, že sa vás váš budúci zamestnávateľ, spýta skutočne na čokoľvek. Môže to byť otázka mienená na krmivo pre vašu mačku, alebo obľúbenú značku toaletného papiera. Často sa však stáva, že prídu na pretras aj skutočné absurdnosti. Toto je 10 z nich, ktoré by bežného smrteľníka bez prípravy a kreatívneho uvažovania rozhodne dostali do úzkych.

Koľko golfových loptičiek sa zmestí do školského autobusu?

Unsplash

Toto je prekrásny príklad toho, ako váš budúci zamestnávateľ bude chcieť vidieť vašu reakciu na absolútne nevyspytateľnú situáciu. Respektíve otázku, ktorá je absolútne „off topic“. V tomto prípade platí to, že sa musíte činiť. Čím viac detailov získate, tým lepšie pre vás. Aké veľké sú tieto loptičky? Ide o štandardný autobus? Ráta sa to aj so sedadlami alebo bez nich?

Akonáhle zistíte veľkosť loptičiek, musíte postupovať matematickým procesom. Veľkosť autobusu si prerátate do centimetrov kubických, to je objem autobusu. Teraz ho len vydelíte objemom jednej loptičky. Číslo, ktoré dostanete predstavuje počet loptičiek, ktoré sa do autobusu zmestí.

Prečo sú poklopy na kanáloch okrúhle?

Unsplash

Toto je otázka, ktorou vás chce zamestnávateľ zaskočiť a prísť na to, ako funguje vaše myslenie. Odpoveď je však v tomto prípade viac než jednoznačná. V prípade štvorcových alebo obdĺžnikových poklopov je tu vždy šanca, že sa prevrhnú do kanála. V prípade okrúhleho poklopu to možné nie je, pretože jeho rozmery budú v akomkoľvek uhle väčšie, ako diera, ktorú zakrýva.

Koľko by ste si nechali zaplatiť za umytie všetkých okien v Seattli?

Unsplash

V tomto prípade budete musieť odhadnúť niekoľko premenných. Samozrejme v tomto prípade to nemôže byť odhad „z brucha,“ ale čo najreálnejší. Ak sa v Seattli nachádza približne 10-tisíc blokov mrakodrapov a každý z nich má okolo 600 okien, musíte predpokladať, že maximálna hodinová mzda za takúto prácu v Spojených štátoch by bola 20 dolárov na hodinu.

Ak pri každom okne strávite približne 5 minút, odpoveď by bola 10-miliónov dolárov. Pokiaľ však chcete „machrovať,“ jednoduché zmýšľanie vie byť tiež ohromujúce. Keby ste teda povedali, že by ste si nechali zaplatiť 10 dolárov za okno, odpoveď by bola stále správna. V tomto prípade by ste však v konečnom dôsledku zarobili šesť násobok.

Koľko ladičiek na piano sa nachádza v Chicagu?

Unsplash

V tomto prípade sa opäť musíte spoľahnúť na šikovný odhad. Ak sa v Chicagu nachádzajú približne tri milióny obyvateľov, kalkulujte s číslom jeden milión, aby ste si výpočet zjednodušili. Piano pravdepodobne vlastní každý stý človek. V takom prípade sa v meste nachádza desať tisíc pian. Ak je ladička nutná len na každé desiate piano, v meste sa tým pádom nachádza 100 ladičiek.

Koľkokrát denne sa ručičky na hodinách prekryjú?

Unsplash

Automatická odpoveď by zrejme bola 24. Perfektne sa však ručičky prekryjú len vtedy, keď sú obidve na 12 hodine. Následne sa to stáva na zlomok sekundy v časoch 1:05, 2:10 a tak ďalej. V tomto prípade sa tak v konečnom dôsledku dopracujeme k číslu 22.

Jablko stojí 40 centov, pomaranč stojí 60 centov a mandarínka stojí 80 centov? Koľko stojí hruška?

Unsplash

Na túto otázku sa dá odpoveď niekoľkými spôsobmi. Priblížime si však dva z nich. Ak predpokladáme, že 20 centov je cena za samohlásku, potom ceny dávajú perfektný zmysel a hruška by mala stáť 40 centov. Pri druhom spôsobe však musíme dbať na to, že otázky pochádza z angličtiny. Ak vám túto otázku niekto položí, môžete pochopiť slovo hruška (pear) ako slovo pár (pair). Tým pádom cena za pár jabĺk predstavuje 80 centov, pomarančov 1,20$ a mandarínka 1,60$.

Koľko semaforov sa nachádza na Manhattane?

Unsplash

Hovoríme o podobnom prípade, ako pri otázke o oknách. Môžete ísť na to zložitým matematickým procesom, no pokiaľ máte k dispozícii internet, viete si nájsť jednoduchú cestičku, čo zamestnávateľ tiež určite ocení. Podľa webstránky Newyorského ministerstva dopravy bolo na Manhattane k 30. júnu 2011, 2820 semaforov.

Koľko basketbalových lôpt by sa zmestilo do tejto miestnosti?

Unsplash

V tomto prípade budete postupovať presne tak isto, ako s loptičkami v autobuse. Zamestnávateľ vám bude chcieť sťažiť proces tým, že vás nechá odmerať si celú miestnosť. Môžete ho však ohúriť svojim kreatívnym myslením v podobe otázok, ktoré sa zadanie až tak netýkajú. Napríklad: „Hovoríme o nafúkaných loptách, alebo ich môžem najprv vypustiť?

Čo má spoločné drevo a alkohol?

Unsplash

V tomto prípade hovoríme opäť o otázke, ktorej odpoveď je jednoznačná. Aspoň na prvý pohľad. V skutočnosti však nie je reč o pivných ani vínnych sudoch. Mohli by ste odpovedať týmto spôsobom, no zamestnávateľa ohúrite omnoho viac, ak mu odpoviete „viac vedecky“. A to jednoducho oznámením, že hlavná zložka alkoholu, metanol, sa vyrába práve z dreva.

Ako zistíte váhu slonieho mláďaťa bez váhy?

Unsplash

Tento problém sa v skutočnosti dá vyriešiť jednoduchým trikom, ktorý všetci poznáme zo strednej školy. Veľkí nádobu, ktorá má tvar cylindra naplníte vodou, no nie po okraj. Na hladinu umiestnite čln a poznačíte si o koľko hladina vody stúpla. Na čln položíte sloníča a opäť si poznačíte mieru stúpnutia hladiny vody. Jednoduchou matematikou sa dopracujete k výsledku tým, že si odmeriate rozdiel medzi dvomi značkami. Pokiaľ má však vaša budúca práca zahŕňať váženie malých slonov bez váhy, odporúčame vám ujsť najbližším východom.

mentalfloss.com
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )
Príbehy