balunywa.com

Lukáš Mužla / / Veda
Prečo niektorí ľudia údajne vidia duchov a iní nie?

Príbehy o nehmotných bytostiach a zjaveniach, ktoré ľudia videli na rôznych miestach a v rôznych časoch, kolujú po svete už stovky rokov. Či už tomuto javu veríte alebo nie, musíte uznať, že za tým všetkým musí niečo byť – nejaké viac či menej uveriteľné vysvetlenie, prečo sa takéto veci na svete dejú.

Podľa jednej z mnohých vedeckých teórií, ktoré sa snažia vysvetliť pozorovania duchov, môže za všetko infrazvuk. Zvuk? Veď duchov predsa ľudia vidia očami, nie ušami. Podľa vedcov však tieto „halucinácie“ spôsobuje práve tento nízkofrekvenčný zvuk, ktorý ľudské ucho nedokáže vnímať. Aj keď ho teda nepočujeme, naše telo ovplyvňuje, a to veľmi silno.

guerrillaworldpress.com
guerrillaworldpress.com

Ako sme už spomenuli, infrazvuk je zvuk s veľmi nízkou frekvenciou pod 16-20 Hz, ktorý človek nepočuje. To však neznamená, že nás neovplyvňuje. Práve naopak. Infrazvuk vzniká pri mnohých bežných aj menej bežných javoch od pádu meteoritu, cez vlny na vodnej hladine až po vibrovanie starých potrubí v domoch. V prírode sa infrazvuk vyskytuje pomerne často a má veľmi dôležitú úlohu. Napríklad také slony sa vďaka nemu dokážu dorozumievať na vzdialenosti stoviek kilometrov. Infrazvuk „produkujú“ a „posielajú“ ho prostredníctvom zemského povrchu, pričom tieto vlny dokáže ďalší slon vnímať pomocou nôh na ohromnú vzdialenosť.

pixabay.com
pixabay.com

Čo sa týka človeka, tu má infrazvuk skôr negatívne ako pozitívne účinky. U mnohých ľudí dokáže vnímanie infrazvuku spôsobiť bolesti hlavy, pocity nevysvetliteľného strachu či dokonca depresiu. A čo to má vlastne spoločné s duchmi? Infrazvuk má na človeka ešte jeden vplyv, ktorý sme doposiaľ nespomenuli. Nízka frekvencia dokáže „rozvibrovať“ ľudské oko a to tak, že človek môže vidieť skreslenú realitu, alebo ak chcete, „halucinácie“, a to napríklad v podobe nejasných ľudských postáv. Keď sa to spojí s nevysvetliteľným pocitom strachu a nepokoja, máme tu ukážkový prípad človeka, ktorý si mylne myslí, že videl ducha.

Takéto účinky infrazvuku na človeka boli vedecky dokázané viacerými experimentmi. Medzi prvé patrí prípad Vica Tandyho z Coventry University v Anglicku. V jednom z laboratórií univerzity totiž on aj jeho kolegovia neustále pociťovali nevysvetliteľný strach, nepohodu a paranoju. Viacerí sa tiež sťažovali na to, že vo svojom periférnom videní pozorujú tajomné temné postavy, no keď otočia hlavu, nič tam v skutočnosti nie je. Nakoniec Tandy našiel príčinu týchto udalostí, keď v laboratóriu objavil ventilátor, ktorý vydával nízkofrekvenčný zvuk s intenzitou 18,98 Hz.

To, či je táto vedecká teória skutočným vysvetlením prípadov, keď ľudia pozorujú nejasné postavy, nevie na 100% nikto. Určite však uznáte, že poskytuje pomerne uveriteľné vysvetlenie a príčiny takýchto udalostí. Alebo máte na to iný názor?

Pozri aj: Potvrdené. Vedci konečne vyriešili otázku či človek dokáže absorbovať energiu z druhých ľudí

interez.sk (Lukáš M.), strangerdimensions.com


Komentovať (0)