Foto: Unsplash

Vedci skúmali, prečo máme po vypití kávy zvýšenú potrebu ísť na toaletu.

Nič nenaštartuje ráno organizmus lepšie, než šálka dobrej teplej kávy, a to doslovne. Vedci a lekári v oblasti výživy priniesli nové informácie, ktoré hovoria o tom, aké účinky má káva na tráviaci trakt a prečo po jej konzumácii musíme v drvivej väčšine urýchlene navštíviť toaletu. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Káva je vo všeobecnosti nápojom, ktorý sa po svete teší nepodceniteľnej popularite. Jej účinky a vlastnosti sa môžu vzhľadom na rôzne chute či prítomnosti konzumácie často líšiť, no čo ostáva azda v každom prípade identické, sú následky jej vypitia na náš črevný systém.

Záleží aj na tom, či je káva bezkofeínová

Výskumu o tom, ako káva vplýva na trávenie a prečo nás „núti“ ísť v zrýchlenom tempe na toaletu, sa venovali lekári z Massachusetts, vedci z Harvardu aj odborníci z Akadémie výživy a dietetiky. Aj napriek tomu, že káva je populárna a o jej účinkoch ľudia vedia, výskum sa doteraz až tak nezaoberal prostým dôvodom, čo je na nej tým spúšťačom.

Foto: Unsplash

Do porovnania dali reakciu ľudského črevného systému na teplú vodu, pričom zistili, že na kávu reagujú črevá o 60 % intenzívnejšie, píše o výskume CNN. Dôležitým poznatkom je tiež to, že v tomto prípade hrá rolu aj skutočnosť, či je káva kofeínová alebo bezkofeínová.

Ide o chémiu v tele

Ide totiž o rôzne zlúčeniny kávy, ktoré po reakcii v tráviacom trakte vyvolajú kontrakcie hrubého čreva. Hrubé črevo pozná tri typy kontrakcií, pričom poslednou fázou je vysunutie výkalov von z tela. Načasovanie a frekvencie týchto kontrakcií sú ovplyvnené svalovými, nervovými a chemickými faktormi.

Káva stimuluje motorické aktivity čriev a aj keď nie je v priamom kontakte s výstelkou hrubého čreva, spojenie kávy a nášho trávenia je dopredu naprogramované tak, aby sa človeku urýchlili tráviace procesy.

Háčik má byť v pražení kávy, pri ktorom sa v zlúčeninách objavuje aj vláknina. Práve tú poznáme ako pomôcku proti zápche a správnemu fungovaniu tráviacej sústavy.

Foto: Unsplash

Zdá sa tiež, že káva stimuluje uvoľňovanie hormónu gastrínu, ktorý umožňuje produkciu žalúdočnej kyseliny. Tá potom pomáha pri trávení potravy a môže vyvolať aktivitu hrubého čreva.

Vedci teda prišli na to, prečo je káva vo väčšine prípadov spúšťačom nutkania navštíviť urýchlene toaletu. Ide o chemickú reakciu, ale aj o pohyb čriev. Ak si aj vy denne doprajete nejednu šálku kávy s mliekom a máte podobný problém, autori výskumu radia vyskúšať na istú dobu vysadiť práve mlieko, keďže môže ísť o neodhalenú intoleranciu na laktózu.

0
Uložiť článok
Komentovať