Lukáš Mužla / / Veda
Máte radi prechádzky v prírode? Okrem toho, že sú príjemné a zmysluplne vyplnia váš voľný čas pôsobia na váš organizmus priam blahodarne. Čerstvý vzduch, pohyb a načerpanie...

Máte radi prechádzky v prírode? Okrem toho, že sú príjemné a zmysluplne vyplnia váš voľný čas pôsobia na váš organizmus priam blahodarne. Čerstvý vzduch, pohyb a načerpanie príjemnej energie to sú známe priaznivé účinky výletu do lesov. Za takýmito prechádzkami sa však ukrýva omnoho viac. Prečo je čas strávený v prírode tak prospešný pre telo aj myseľ? Pozrite sa na to spolu s nami z vedeckého hľadiska.

Určite poznáte ten pocit, keď sa po ťažkom pracovnom (alebo študijnom) týždni, celý ubolený a unavený vydáte aspoň na krátku prechádzku do prírody. Po návrate domov sa však cítite úplne inak ako predtým. Zrazu ste plný dobrej nálady, spokojný s dňom, ktorý je za vami a napriek únave ste nejakú tú energiu aj nazbierali. Ako je to možné?

videohive.net
videohive.net

Touto otázkou sa zaujímali aj japonskí vedci. V ich krajine je už po stáročia zaužívaný výraz, ktorý túto situáciu popisuje – kúpanie v lese (preklad). Za všetkým stoja mikrobaktérie, ktoré sa v prírode nachádzajú a tým sa dostávajú aj do ľudského tela. Ďalším významným spúšťačom je zeleň, ktorá zvyšuje ako psychickú tak aj fyzickú pohodu.

prechadzka v prirode 2
outdoor-photos.com

Hlavnou skúmanou zložkou bol v tomto experimente lesný vzduch. Ten obsahuje tri zložky vďaka ktorým sa po výlete v lese cítime oveľa lepšie. Jedná sa o užitočné baktérie, esenciálne oleje pochádzajúce z rastlín a záporne nabité ióny. Baktérie, ktoré sa nachádzajú v lesnom ovzduší sprevádzali človeka od jeho začiatkov. V posledných storočiach však človek z prírody „utiekol“ a preto je každý kontakt s nimi pre telo osviežujúci. Esenciálne oleje z rastlín, ktoré sa na vás v lese „nalepia“ zase odháňajú rôzne škodlivé mikroorganizmy a teda posilňujú vaše zdravie. Výskum záporných iónov ešte nie je zďaleka na konci no už teraz sa vie, že veľmi priaznivo pôsobia na ľudské duševné zdravie.

saman.sk
shaman.sk

To čo človek vie už dlhé veky, že príroda lieči, vedia už dlhší čas aj psychológovia. Po celom svete prebiehali experimenty, keď sa ľudia s rôznymi duševnými ťažkosťami jednoducho každodenne prechádzali po lese, alebo po pobreží oceánu. Priaznivé výsledky sa dostavili už v krátkom čase. Teraz sa na túto starú múdrosť pozreli aj vedci a potvrdili to čo by malo byť pre človeka samozrejmosťou. V prírode treba tráviť toľko voľného času, koľko sa len dá…Komentovať (0)