Foto: Instagram (jackelinemakeup, traegi)

Pitie väčšieho množstva kávy nie je tak zlé ako sme si mysleli. Podľa novej štúdie by nám malo zabezpečiť dlhší život

Napriek tomu sa však ľudia neustále snažia znížiť počet šálok kávy za deň, práve zo zdravotných dôvodov. Doteraz sme si mysleli, že veľa kávy nám škodí. Dve štúdie, ktoré boli publikované vo vedeckom časopise Annals of Internal Medicine (Kronika interného lekárstva), by však mali tieto obavy vyvrátiť. Výskum bol zameraný na 700 tisíc ľudí a výsledky preukázali, že tí ktorí konzumujú viac kávy, majú nižšiu šancu úmrtia na choroby ako je rakovina, cukrovka či srdcové choroby.

Riziko je nižšie najmä v prípade ochorení súvisiacich so zažívacím ústrojenstvom a obehovým systémom. U mužov bola dokonca zistená menšia pravdepodobnosť samovraždy. Ďalšia štúdia sledovala spôsoby diét a zdravotné návyky viac ako 180 tisíc Američanov, počas šestnástich rokov. V tomto prípade prišli výskumníci na rovnaké percento nižšieho rizika úmrtia. Išlo o choroby ako rakovina, srdcové ochorenia, mŕtvica, ochorenia dýchacích ciest a obličiek. V porovnaní s ľuďmi, ktorí nepijú kávu vôbec a tými, ktorí si užijú dve až tri šálky denne bola úmrtnosť o 18% nižšia. Ľudia, ktorí pijú jednu šálku denne majú o 12% menšiu šancu predčasnej smrti oproti tým, ktorí si lahodnú šálku kávy nedoprajú.

#love #TagsForLikes @TagsForLikes #instagood #me #smile #follow #cute #photooftheday #tbt #followme #tagsforlikes #girl #beautiful #happy #picoftheday #instadaily #food #swag #amazing #TFLers #fashion #igers #fun #summer #instalike #bestoftheday #smile #l

V inej štúdii sa výskumníci zamerali na rôzne etnické skupiny v Spojených štátoch. Afro-Američania, Havajskí-Američania, belosi, hispánci a Japonci. Zistilo sa, že účinky kávy sa neviažu na kraj sveta, v ktorom ľudia žijú, či na to, aké majú gény. Samozrejme, stále neexistuje žiadna záruka, že káva vám predĺži život. Je tu však aj viacero negatívnych vplyvov ako obezita, fajčenie, no stále je tu vysoká pravdepodobnosť, že ľudia, ktorí konzumujú viac kávy sú zdravší spôsobom, ktorí nedokážu ovplyvniť.

tabs tats and coffee

Objavili sa aj špekulácie, ktoré tvrdili, že blahodárne účinky kávy môžu prameniť z jej výrobného procesu. Pri extrakcii vzniká aj mnoho ďalších pozitívnych látok, ako napríklad antioxidanty polyfenolov. Tie samozrejme nespochybňujú prospešnosť kofeínu. Stále síce nevieme, či káva spôsobuje dlhovekosť, no môžeme si byť istí, že sa nemusíme cítiť nezodpovedne, keď si jej doprajeme o čosi viac. Pitie neomedzeného množstva, však určite nebude mať dobrý vplyv, no pokiaľ je vaše maximum pri piatich šálkach, nemáte sa čoho obávať.

Pozri aj: 16 krajín, kde pijú ľudia kávu úplne odlišným spôsobom, ako ju poznáme my

sciencealert.com
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )
Príbehy