Interez.sk- nvk.sk

branči / / Kultúra
Netradičný projekt mladého hudobníka Martina Majla Štefánika rozvíril v posledných mesiacoch vody slovenského folklóru a ukázal cestu, ktorá môže zaujať nielen mladých Slovákov, ale aj špičkovú svetovú scénu world music.

Originálne spracovaná folklórna hudba dokazuje, že aj ľudovky môžu byť trendy. Ľudové Mladistvá predstavujú nový klip k skladbe ‘Hojana’.

Ľudové Mladistvá vznikli iba v roku 2016, za krátky čas si získali pozornosť verejnosti a viacero ocenení – v súťaži talentov Bratislavských Jazzových dní ako jeden z Objavov roka, uspeli aj v súťaži Nové tváre slovenského jazzu, v marci tohto roku získali Cenu Radio_Head Awards  v kategórii Objav roka. V tom istom mesiaci uzavreli spoluprácu s vydavateľstvom go2stage, pod ktorého hlavičkou chystajú aj nový album, ktorý vyjde na jeseň tohto roku.

“Ľudové Mladistvá pre mňa znamenajú voľnosť v sebarealizácii a čistú radosť. Chcel som mať projekt, kde sa môžem realizovať kompozične presne podľa svojich predstáv, kde nemusí skladba trvať 3:30 a kde po slohe nemusí ísť refrén. Vlastný svet s mojimi pravidlami. To sa mi podarilo skôr, ako som dúfal,” hovorí autor projektu Majlo, ktorý bude mať radosť, ak sa vďaka ich tvorbe dostanú aj mladí ľudia bližšie k tradíciám a folklóru.

Originálny hudobný nápad kombinovať  tradičnú ľudovú hudbu s prvkami jazzu, vážnej aj modernej hudby začal v roku 2015, keď sa Majlo náhodou pustil do prerobenia starej archívnej nahrávky skladby Ej, padá, padá rosička.

Invenčný prístup zafungoval a za pomoci SĽUK-u pridal čoskoro aj ďalšie skladby.  “Folklór ma veľmi inšpiruje a považujem ho za niečo nadpozemské, čisté a úprimné,” hovorí Majlo, ktorý verí, že jeho tvorba dokáže osloviť široké publikum, aj keď nejde o žiadny prvoplán. Všetky skladby sú síce inšpirované folklórnou melódiou, ale ide o vlastnú autorskú tvorbu, ktorá má ambície reprezentovať Slovensko aj na zahraničných festivaloch world music.

TS Daniela GrecnerovaKomentovať (0)