Ilustračná foto: pxhere

Zima sa koncom februára prihlási opäť o slovo.

Polárny vír sa rozpadá a nastáva jeho kolaps. Jeho rozpad prinesie na územie Slovenska ochladenie. Teploty sa tak vrátia k normálnym hodnotám, informuje portál iMeteo na základe správy od stránky Severe Weather Europa (SWE).

Článok pokračuje pod videom ↓

„Toto je v poradí druhé narušenie polárneho víru v roku 2024. K prvému došlo približne v polovici januára a zhodovalo sa so silným únikom arktického vzduchu do veľkej časti Kanady a USA,“ informuje portál iMeteo.

„USA tak opäť zažije vpád veľmi chladného vzduchu v poslednej dekáde februára a zima prinesie aj ďalšie sneženie. Na stredozápade a severovýchode Spojených štátov je zvýšený potenciál snehových zrážok,“ vysvetľuje portál.

„Čo sa týka Európy, tak náš kontinent taktiež čaká okolo 20. februára ochladenie, ktoré však bude oveľa výraznejšie v severozápadnej Európe. Ochladenie sa však dotkne aj Slovenska, kde sa teploty opäť vrátia k normálnym hodnotám, resp. budú mierne pod normálom,“ píše iMeteo.

„Zima tak ešte nepovedala svoje posledné slovo a v závere februára sa opäť prihlási o slovo. Zaujímavosťou však je, že v dôsledku kolapsu polárneho víru bude napríklad v Rusku v oblasti okolo Moskvy, naopak, koncom februára, veľmi teplo a teploty vystúpia vysoko nad dlhodobý normál. Tam bude počasie pripomínať jar. Veľmi teplo bude aj severných oblastiach Ázie,“ uzatvára portál.

Uložiť článok

Najnovšie články