Siquijor, Filipíny

Siquijor, Filipíny, foto: unsplash.com/ James Connolly

Nový zákon schválený na Filipínach vyžaduje, aby študenti pred ukončením štúdia vysadili najmenej 10 stromov.

Slovenským študentom „stačí“ na to, aby sa stali úspešnými absolventmi základných, stredných či vysokých škôl poctivá príprava počas celého štúdia a zvládnutie záverečných skúšok – aspoň s odretými ušami. Predstavte si, že k týmto povinnostiam vám pribudne ešte jedna. O niečo príjemnejšia a menej stresujúca. Vysadiť najmenej 10 stromov.

Článok pokračuje pod videom ↓

K boju proti klimatickej zmene sa zaujímavým spôsobom pripája ďalšia krajina, Filipíny. Vláda tam schválila zákon, ktorý vyžaduje, aby všetci absolventi základných, stredných a vysokých škôl vysadili aspoň 10 stromov predtým, ako absolvujú štúdium. Informuje o tom portál CNN pre Filipíny.

Filipínski študenti
Filipínski študenti, foto: Roberto Verzo from Bad Voeslau / Lower Austria, Austria [CC BY 2.0], via Wikimedia Commons
„S viac ako 12 miliónmi študentov, ktorí ukončia štúdium na základnej škole a takmer päť miliónov študentov končiacich štúdium na strednej škole a takmer 500 000 absolventov vysokých škôl každý rok, táto iniciatíva zabezpečí – ak bude poriadne implementovaná – vysadenie vyše 175 miliónov nových stromov každý rok. V priebehu jednej generácie môže byť v rámci tejto iniciatívy zasadených najmenej 525 miliárd stromov,” povedal pre CNN Gary Alejano, okresný zástupca Snemovne reprezentantov Filipín.

„Dokonca aj s mierou prežitia iba 10 percent by to znamenalo, že ďalších 525 miliónov stromov by bolo k dispozícii pre mládež, keď raz vezmú na seba bremeno vedenia budúcnosti” dodáva.

Samozrejme, že študenti nebudú môcť vysádzať stromy na svojvoľné miesta. Budú ich môcť vysádzať na lesných pozemkoch, mangrovových a chránených zemiach, na zdedených pozemkoch, civilných a vojenských rezerváciách a mestských oblastiach, podľa plánu ozelenenia územných samosprávnych celkov, na neaktívnych a opustených banských miestach a iných vhodných pozemkoch.

Stromy, ktoré sa budú vysádzať, musia byť vhodné pre klímu a topografiu danej lokality, pričom sa budú uprednostňovať pôvodné druhy drevín.

Súčasná generácia na Filipínach chce takýmto spôsobom zabezpečiť stromy pre ďalšiu generáciu. Tak, že si ich vysadí sama. Môžno budú k nim pristupovať s o to väčšou úctou.

Uložiť článok

Najnovšie články