Foto: Selekcia deportovaných Židov v Osvienčime (Unknown. Several sources believe the photographer to have been Ernst Hoffmann or Bernhard Walter of the SS [Public domain], via Wikimedia Commons)

Dobré ráno, je streda 3. apríla a my máme pre vás pripravený ďalší Interez PODCAST.

Vitajte pri ďalšom dieli pravidelného týždenného Interez podcastu. Prinášame vám ho každú stredu ráno. Ak ste nestihli tie minulé, nájdete ich na tomto odkaze


V dnešnom podcaste si budete môcť vypočuť:

  • Kto boli Rudolf Vrba a Alfréd Wetzler, ako sa dostali do Osvienčimu, ako z neho unikli a čo bolo potom.
  • Černobyľ to je živý skanzen 80. rokov a jadrovej katastrofy, ktorá vystrašila svet. Na miesto duchov vás v aprílovom Cestovateľskom kine zoberú Martin Dubeň a Yurij Syrcek. Postapokalyptické dobrodružstvo môžete zažiť 16. apríla v Košiciach, 17. apríla v Trnave a 24. apríla v Bratislave. Lístky dostupné tu:  Košice  –  Trnava  –  Bratislava.
  • Filmové novinky: Komiksovka Shazam, česká komédia Teroristka.
  • V Trnave otvorili bezobalový obchod Pack-Less. Linda verí, že trend bude na Slovensku pokračovať.
  • Téryho chata oslávi čoskoro 120. narodeniny. Je najvyššie položenou tatranskou chatou s celoročnou prevádzkou.

Ani zďaleka neboli prví. To sa podarilo poliakovi menom Tadeusz Wiejowski. Práve on bol prvým človekom, ktorý dokázal z najznámejšieho tábora smrti uniknúť. Nasledovali ho stovky ďalších, z ktorých veľká časť útek neprežila. Slováci Rudolf Vrba a Alfréd Wetzler však nielenže dokázali z nacistického koncentračného tábora Auschwitz-Birkenau utiecť, ale o hrôzach, ktoré sa diali za jeho bránami informovali celý svet.

Stretli sa v tábore smrti

Rudolf Vrba a Alfréd Wetzler sa spoznali Osvienčime. Vrba bol v lete 1942 transportom prevezený najskôr do tábora Majdanek a následne do Auschwitzu. Wetzler skončil najskôr v koncentračnom tábore v Seredi odkiaľ bol v apríli 1942 deportovaný do Osvienčimu. Prvotnú selekciu Wetzler aj Vrba prežili. Wetzler bol v tábore pridelený do márnice ako zapisovač, Vrba triedil majetok tých, ktorých nemci privážali v transportoch. Netrvalo dlho a Vrba s Wetzlerom sa pridali k odbojovej skupine vo vnútri tábora. Za jeho múry sa však dostali až po takmer dvoch rokoch hrôzy.

Foto: Ilustračné (Auschwitz-Birkenau/Unsplash)

Esesákov oblafli, potom kráčali 140 km

Ujsť mali pôvodne 4. apríla, nakoniec sa tak stalo až o tri dni neskôr. S kúskom chleba a vody sa Vrba a Wetzler 7. marca 1944 počas bieleho dňa ukryli vo vopred pripravenom úkryte zamaskovanom dreveným materiálom na stavbu barakov za vnútornými hranicami tábora. V úkryte následne strávili 80 hodín. Za tento čas tábor a jeho okolie neustále prehľadávali esesáci s pomocou vycvičených psov. Vrba a Wetzler ich oklamali vďaka zmesi benzínu a tabaku z ohorkov, ktorým zamaskovali svoj pach v úkryte. Po troch dňoch bola pátracia akcia odvolaná, útek vyhlásený vedením tábora za oficiálne úspešný a hľadanie väzňov prevzalo gestapo. Dvaja slovenskí židia mohli nepozorovane vyjsť zo svojho úkrytu na území tábora a vydať sa na 140 km dlhú a nebezpečnú cestu na Slovensko.

Foto: Ilustračné (Auschwitz-Birkenau/Unsplash)

Vďaka odbojovej skupine mali Vrba a Wetzler obuv, civilné oblečenie, baterku a britvu. Napriek tomu bolo ich putovanie s gestapom za chrbtom neuveriteľne nebezpečné. Ak by ich nemci chytili, čakala ich istá smrť. Im sa však po dvoj týždňovom putovaní okupovaným Poľskom a následne aj nacistickým satelitom v podobe Slovenského štátu podarilo nepozorovane prekráčať až do Žiliny. Tu dostali falošné dokumenty a slovenským židom, ktorí dostali prezidentskú výnimku vyrozprávali pravdu o tom, čo sa skutočne deje v nacistických táboroch smrti. Výsledkom bol oficiálny 32-stranový dokument, azda najdesivejšia výpoveď histórie o bezcitnom vraždení nevinných.

Správa o plynových komorách

Vrbova a Wetzlerova správa, ako sa dokument oficiálne nazýva, bola takmer okamžite preložená do nemčiny, maďarčiny, neskôr angličtiny aj češtiny. Pôvodná slovenská verzia výpovede väzňov z Auschwitzu sa nezachovala, no dnes už je dostupná online na portáli Ústavu pamäti národa. Opisuje príbeh Vrbu a Wetzlera pred deportáciou, počas uväznenia v tábore aj po ich útoku. Čo však bolo oveľa dôležitejšie detailne opisuje skutočnú podstatu koncentračných táborov a táborov smrti. Hovorí o selekciách okamžite po príjazde transportov, o takzvaných kúpeľniach, ktoré boli vlastne plynovými komorami, o krematóriách, z ktorých neustále stúpa čierny dym, o hrozivom zaobchádzaní so židmi v táboroch a o ešte hrozivejších životných podmienkach väzňov.

Foto: Ilustračné (Väzni v koncentračnom tábore Ebensee/Lt. Arnold E. Samuelson [Public domain], via Wikimedia Commons)

Správa Vrbu a Wetzlera bola dokončená 27. apríla 1944. Postupne sa dostala do Švajčiarska, Vatikánu a do rúk Spojencov. Najdôležitejšie však bolo doručiť ju maďarským predstaviteľom, keďže práve z Maďarska boli na jar a leto 1944 naplánované masové transporty židov do nacistických táborov smrti. Práve Maďarsko je vo Vrbovom a Wetzlerovom príbehu najväčšou kontroverznosťou. Miestne predstavitelia mali totiž údajne správu obdržať už pred májom 1944, kedy transporty začali. Admirál Miklós Horthy, vtedajší vodca okupovaného Maďarska, transporty zastavil až v lete 1944, kedy bolo deportovaných už viac ako 400-tisíc ľudí. Napriek tomu Správa Vrbu a Wetzlera zachránila podľa odhadov viac ako 100-tisíc ľudských životov.

Foto: Ilustračné (Transport Židov/nieznany/unknown [Public domain], via Wikimedia Commons)

Na začiatku augusta 1944 už o tom, čo sa v skutočnosti deje v nacistických táboroch smrti vďaka dvom Slovákom vedeli aj Spojenci. O ich svedectve písali britské aj americké médiá. Spojenecké vojská však požiadavky židovského odboja nesplnili a navrhované bombardovanie plynových komôr, krematórií či železničných tratí vedúcich do táborov sa nekonalo. Vrba aj Wetzler boli výsledkom a rozsahom svojho činu sklamaní, o čom sa neskôr po vojne aj niekoľkokrát oficiálne vyjadrili. Ani jeden netúžil po sláve, no dúfali, že keď svetu prezradia detaily najdesivejšej kapitoly ľudských dejín, zareaguje okamžite, tvrdo a nacistické šialenstvo zastaví.


Podcast portálu Interez môžete bezplatne počúvať a samozrejme odoberať na týchto platformách:


Ďakujeme, že ste opäť počúvali Interez PODCAST, majte príjemný zvyšok týždňa.