Foto: Unsplash, Youtube/Bkav Corp

brooklynskyfrajer / / News
Skupina hackerov tvrdí, že sa im podarilo prelomiť funkciu identifikácie tváre na novom iPhone X v priebehu jediného týždňa.

Firma Apple tvrdila, že ich nový systém rozpoznávania tváre sa nedá oklamať. Netrvalo dlho a spoločnosť Bkav prehlásila, že svoju robotu odviedla a systém sa im podarilo prelomiť. Využili k tomu masku vytlačenú pomocou 3D tlačiarne. Náklady ich teda vyšli na necelých 130 eur. Funkcia Face ID bola využívaná smartfónmi od spoločnosti Apple na odomykanie obrazovky, no taktiež na autorizovanie platieb či prihlasovanie sa do aplikácií.

Počas niekoľkých rokov využívali tieto telefóny aj snímač odtlačku prsta, ktorý bol zabudovaný do stredového tlačidla. Tento gombík slúžil na návrat do hlavného menu alebo pre ukončovanie aplikácií spustených na pozadí. Apple ho však z nových modelov úplne odstránil, a preto zostala celá zodpovednosť na funkcii Face ID. Toto oznámenie od spoločnosti Bkav, ktorá sa mimochodom zaoberá IT bezpečnosťou, je naozaj trpkým sklamaním.

Unsplash

Na druhej strane ide o užitočnú informáciu. Spoločnosť Apple tvrdila, že šanca prelomenia ochrany na nových iPhonoch je jedna k miliónu. Tiež uvádzali, že pri testoch využívali silikónové masky využívané vo filmovom priemysle. Spoločnosť Bkav využila masku vytvorenú pomocou 3D tlačiarne, silikónového nosa a očí vytvorených z obrázkov. Je síce pravda, že k vytvoreniu masky bol potrebný kompletný sken tváre a bežný užívateľ by teda nebol schopný ochranu prelomiť, no jeden nikdy nevie.

Potenciálnymi cieľmi by však bežní užívatelia ani nemali byť. Tými by sa mali stať miliardári, ľudia na vedúcich pozíciách vo veľkých korporáciách, lídri svetových krajín alebo federálni agenti. Pre spoločnosť Apple však toto zistenie neznamená nič dobré. A dokonca to nie je ani prvý trapas, ktorý v súvislosti s novým smartfónom zažili. Pri prezentácii nového modelu na pódiu pred stovkami divákov v hľadisku a miliónmi pri obrazovkách, funkcia Face ID zlyhala.

Unsplash

Telefón oznámil viceprezidentovi spoločnosti, že funkcia neodpovedá a je nutné zadať heslo. V prípade produktov od Applu to nie je výnimočná situácia. Tým však nechceme spochybňovať kvalitu ich telefónov. Spoliehať sa na dokonalý systém však nie je dobré, pretože aj stroj je vytvorený len človekom, môže mať tiež rôzne muchy. Napríklad absolútne zlyhanie. Ak teda vlastníte milióny eur, alebo vám patrí vplyvná korporácia, svoje najdôležitejšie údaje si radšej uložte do starej Nokie a v prípade núdze sa od nej dištancujte. Nikto vás podozrievať nebude a vaše dáta zostanú v suchu.

Pozri aj: Uber sa spojil s NASA a vytvárajú koncept prepravy pomocou lietajúcich áut. Do roku 2020 by sa mali ponad LA vznášať elektrické taxíky

unilad.co.uk
0
Komentovať (0)