Foto: U.S. Space Force/Staff Sgt. Adam Shanks, Public domain, via Wikimedia Commons

Raketoplán X-37B sa po dva a pol roku vrátil späť na Zem.

Americký bezpilotný raketoplán X-37 od spoločnosti Boeing (označovaný tiež X-37B) pristál v sobotu v Kennedyho vesmírnom centre na Floride po takmer 2 a pol roku na obežnej dráhe.

Článok pokračuje pod videom ↓

Viac ako dve miliardy kilometrov

Spoločnosť Boeing vyhlásila, že bezpilotný raketoplán X-37B uskutočnil prvý let v roku 2010 a doteraz strávil na obežnej dráhe viac ako 10 rokov. Počas svojich šiestich misií preletel viac ako dve miliardy kilometrov.

Foto: Flickr/U.S. Department of Defense (Public Domain)

Malý raketoplán s tajuplnými misiami

Portál Science Alert píše, že celý projekt miniraketoplánu je zahalený rúškom tajomstva. X-37B bol navrhnutý Boeingom a spoločnosťou Lockheed Martin. Je dlhý 9 metrov a rozpätie krídiel má 4,5 metra. Vzhľadom na to, že vo vesmíre funguje takú dlhú dobu, nemôže byť poháňaný fosílnym palivom a využíva na svoju prevádzku solárnu energiu. Do vesmíru sa dostáva pomocou nosnej rakety Atlas.

Foto: U.S. Space Force/Staff Sgt. Adam Shanks, Public domain, via Wikimedia Commons

Aj keď ciele misií X-37B nie sú úplne jasné, niektoré informácie sú predsa k dispozícii. Pri poslednej misii, z ktorej sa teraz vrátil, vypustil malý 130-kilogramový satelit.

Barbara Barrettová z Amerických vzdušných síl tiež v minulosti uviedla, že  na palube sa vykonávali aj ďalšie experimenty. Napríklad, ako sa určité materiály správajú vo vesmíre, ako transformovať slnečné žiarenie na rádioelektrickú energiu, či ako kozmické žiarenie vplýva na rôzne druhy semien.

V skutočnosti sú toto iba niektoré z úloh, ktoré X-37B vykonáva. Je možné, že má na starosti viaceré experimenty, ktoré sú prísne tajné a o ich priebehu ani výsledkoch verejnosť informovaná nie je.

Najnovšie články