Foto: wikimedia.org/ wikipedia.org

Myslíte si, že nacistické zlato ukryté od čias druhej svetovej vojny skutočne existuje?

Príbehy o nacistickom zlate neustále pútajú pozornosť ľudí, hoci sa v skutočnosti nikdy žiadne zlato nenašlo. Niekoľko britských médií však spomína, že bola objavená tajná skrýša plná nacistického zlata asi 120 kilometrov od pobrežia Islandu. Skupina námorných dobrodruhov sa rozhodla preskúmať potopený vrak SS Minden z čias druhej svetovej vojny. 

Loď sa v roku 1939 plavila z Brazílie do Nemecka, keď ju prepadli dve britské bojové lode. Mnohí, ktorí vojnu zažili, však tvrdia, že poklad nacistov skutočne existuje a jeho hodnota je minimálne 130 miliónov dolárov. Islandská vláda však tvrdí, že skupina potápačov nemala právo skúmať, čo sa nachádza v potopenej lodi, a preto teraz prebieha právny spor o to, kto stojí za objavom.

wikimedia.org

Toto ukradnuté zlato je vlastne majetok, ktorý bol počas vojny ukoristený v okupovaných zónach. Podľa niektorých zdrojov malo byť posielané aj do zahraničia spoločnostiam, ktoré Nemcom pomáhali. Existenciu takého majetku však potvrdiť nemôžeme, keďže sa nikdy nenašla ani jeho časť.

wikimedia.org

Baňa Merkers je najbližším objavom, ktorý by sme mohli považovať za nacistické zlato. Priamo v srdci Nemecka našli v roku 1945 americké jednotky 8300 tehál zlata, 55 krabíc drahých kameňov, 3330 vriec zlatých mincí, 8 vriec zlatých prsteňov a ďalšie striebro, platinu a cenné umelecké diela. No keďže to všetko nebolo nájdené v sídlach kolaborantov či tajných bunkroch v rôznych kútoch sveta, nemôžeme to považovať za nacistické zlato v pravom slova zmysle. Všetky doterajšie pokusy o jeho nájdenie boli zatiaľ slepou uličkou.

Pozri aj: Ukrývali sa v tajnej miestnosti za knižnicou. V Argentíne objavili najväčšiu zbierku predmetov s nacistickou tematikou

iflscience.com
Príbehy
0
Komentovať (0)