Pixabay

Branislav Blaško / / News
Znečistenie ovzdušia v Parížskej oblasti si minulý týždeň opäť vynútili obmedzenia v cestnej doprave.

Po cestách môžu jazdiť len autá s nepárnymi evidenčnými číslami. Tieto opatrenia platia v Paríži a 22 okolitých obciach. Podobné opatrenie platilo v parížskej aglomerácii aj v utorok (6.12.), keď však po cestách smeli jazdiť autá s párnymi ŠPZ.

Smog si doteraz vynútil podobné obmedzenia zo strany prefektúry iba trikrát, a to v októbri 1997, marci 2014 a marci 2015. Parížska radnica pôvodne žiadala obmedzenia v automobilovej doprave už v pondelok, nakoniec však platili vo francúzskom hlavnom meste iba rýchlostné limity.

Ako informoval spravodajský web France Info, jazdiť dnes môžu aj autá, ktoré síce nemajú nepárne evidenčné číslo, ale – v rámci zdieľania – v ňom cestujú aspoň tri osoby. Obmedzenia sa nevzťahujú ani na elektrické a hybridné automobily, policajné autá a sanitky, zásobovacie autá a automobily registrované v cudzine.

V platnosti je aj nariadenie o znížení rýchlosti na veľkých dopravných križovatkách v oblasti Ile-de-France, kde je dnes povolená rýchlosť znížená na 20 km/h.

Nerešpektovanie nariadení policajnej prefektúry môže polícia trestať pokutou 22-35 eur, prípadne aj „okamžitou imobilizáciou automobilu“ a nasadením tzv. papuče.

Parížska prefektúra vyzvala obyvateľov Ile-de-France, aby v danej situácii obmedzili jazdu autom a v prípade nutnosti dali prednosť tzv. zdieľaniu – spolujazde v aute suseda či kolegu z práce -, prípadne využili sieť požičovní áut a bicyklov Autolib či Vélolib.

V snahe motivovať Parížanov a obyvateľov priľahlých obcí, aby nepoužívali svoje autá, je od pondelka (5.12.) verejná doprava – metro, autobusy, električky, ako aj rýchlostné vlaky RER – zadarmo. Prevádzkovatelia týchto typov dopravy takto denne na tržbách prichádzajú o štyri milióny eur.

TASR
0
Komentovať (0)