Pixabay

branči / / News
Meteorológovia dnes namerali v Dudinciach najnižšiu teplotu v histórii meraní od 50. rokov minulého storočia. Teplota poklesla na -29,8 stupňa Celzia a chladnejšie tam ešte nikdy nebolo. Teplotné rekordy pripadajúce na tento deň zaznamenali aj v Oravskej Lesnej (-35,2), Liesku (-29,9) a Poprade (-24,6). Uviedla meteorologička Slovenského hydrometeorologického ústavu Paulína Valová.

Podľa meteorológov bude teplota aj v najbližších dňoch klesať pod -20 stupňov Celzia, ale teploty -30 stupňov a viac už pravdepodobne nebudú. Ráz počasia sa zmení vo štvrtok (12.1.), keď sa začne výrazne otepľovať.

Rekord padol aj v Liesku

Dlhoročný pozorovateľ hydrometeorologickej stanice v hornooravskej obci Liesek František Tekeľ nameral dnes ráno dlhodobo rekordne najnižšiu teplotu -30,2 stupňa Celzia. Za posledných 30 rokov ide podľa neho o druhú najnižšiu nameranú teplotu v Liesku.

Podobné a doteraz najnižšie teploty nameral začiatkom februára 2012, vtedy klesla teplota na -30,6 stupňa Celzia. „Ešte cez týždeň by som nepredpokladal, že príde takýto rekord. Teploty tomu začali nasvedčovať až v sobotu (7.1.) večer. O 20.00 h som nameral -27 stupňov a do rána ostávalo ešte dosť času, aby teplota ovzdušia klesla na rekordnú hodnotu, takže som to tušil,“ uviedol.

„Za posledné štyri roky sme zažili mimoriadne teplé zimy, zvyklo byť okolo -15 stupňov Celzia, teraz sa zrazu ochladilo o ďalších desať stupňov, v dobe globálneho otepľovania je to ohromné,“ myslí si skúsený pozorovateľ, ktorý sa touto činnosťou dennodenne zoberá už približne takmer tri desaťročia.

Mimoriadne nízke teploty predpovedá aj na najbližšie dni, no chladnejšie ako dnes by už byť nemalo. „Tieto mrazy na Orave by som prirovnal k vysokým letným teplotám na juhu Slovenska. Keď napríklad v Hurbanove v lete namerajú približne 40 stupňov nad nulou, je to rovnaká zvláštnosť, ako keď my na severe máme v zime -30 stupňov Celzia,“ porovnal Tekeľ.

Pozri aj: Na Lomnickom štíte dnes padol teplotný rekord. Traja králi neboli chladnejší vyše 60- rokov

TASR


Komentovať (0)