Foto: facebook.com/Koshke Takahashi

Petra Sušaninová / / Veda
Poriadne sa zahľaďte na obrázok. Čo si myslíte že vidíte?

Čo na ňom vidíte? Zrejme ste si pomysleli, že je to obyčajný čierno-sivo-biely obrázok, na ktorom sú striedavo v riadkoch vlnkovky a cik-caky. Ste si však istí? Pravdou totiž je, že na obrázku žiadne cik-caky nie sú. Všetky čiary majú tvar vlnovky.

So zvláštnou optickou ilúziou prišiel ako prvý Koshke Takahashi z Chukyo Univerzity v Japonsku. Jeho objav bol dokonca publikovaný aj v časopise s názvom i-Perception. Optická ilúzia pôsobí, ako keby v spodnom čiernom poli a vo vrchnom bielom poli boli prevažne len vlnovky, zatiaľ čo stredné sivé pole vyzerá, ako keby ním prechádzali skôr cik-cakovité čiary.

"We report a novel illusion––curvature blindness illusion: a wavy line is perceived as a zigzag line."striking…

Posted by Kohske Takahashi on Freitag, 24. November 2017

Musíme vám však povedať, že v tomto prípade vás vaša myseľ a zrak klamú, a tak trochu sa s vami zahrávajú. Vedcom doteraz nie je jasné, prečo to tak je, Takahashi si však myslí, že odpoveď je celkom jednoduchá. Obrázok vnímame skreslene následkom evolúcie a pre iflscience to objasnil takto: „Naše oči sú jednoducho nastavené tak, aby skôr vnímali ostré rohy, ako krivky.“

Do skúmania optickej ilúzie boli zapojení aj študenti Takahashiho univerzity a vo svojej práci následne uviedol, že dôvodom skresleného vnímania môže byť okrem iného aj farebný kontrast a prechod z tmavšej na svetlejšiu farbu. To narúša našu schopnosť vnímať zakrivenie čiar také, ako je v skutočnosti: „Myslíme si, že pri tejto ilúzii navzájom súperia schopnosť vnímať jemné vlny a zakrivenie do rohov, čo vyvoláva nerovnováhu v optickej percepcii. Okrem toho, ak sa pozrieme na optickú ilúziu, dominantné v zrakovom poli sa stáva to, čo vidíme v rohoch obrázka.“

Aj keď vedecké vysvetlenie znie celkom zaujímavo, jednoducho povedané, naši oči nedokážu na 100 % plniť svoju funkciu, keďže pri malej zmene vo farbách pozadia zrazu vnímame jemné zakrivenie a čiary vo tvare vlnovky celkom iným spôsobom, než keby bolo pozadie napríklad len biele, len sivé, alebo len čierne. Okrem toho, že nemáme dokonalú schopnosť určiť, ktorá čiara je ohnutá do akej miery, nedokážeme práve najlepšie ani detegovať rohy.

"We report a novel illusion––curvature blindness illusion: a wavy line is perceived as a zigzag line."striking…

Posted by Kohske Takahashi on Freitag, 24. November 2017

Koshke Takahashi však dodáva, že si s tým nemusíme robiť príliš veľké starosti. Existuje mnoho oblastí týkajúcich sa zmyslov a vnímania, ktoré vedci ešte nemajú preskúmané a nedokážu ich celkom objasniť tak, ako nedokážu zistiť, prečo presne vlastne vnímame tento obrázok ako optickú ilúziu.

Pozri aj: Táto optická ilúzia z roku 1533 mätie ľudí už skoro 500 rokov. Vidíš na obraze ľudskú lebku?

iflscience
0
Komentovať (0)