Foto: Pexels

Odpočúva Google naše rozhovory? Zahraničný YouTuber podnikol experiment, ktorý hovorí že áno.

To, že spoločnosti Google či Facebook získavajú naše súkromné dáta a informácie o našich aktivitách na internete, už vieme. Mark Zuckerberg však pri svojom „výsluchu“ pred americkým senátom povedal, že na získavanie údajov pre cielenú reklamu odpočúvanie súkromných hovorov Facebook nevyužíva. Ako je však na tom Google? Odpočúva naše telefonáty, aby nám vedel poskytnúť tú správnu reklamu a v konečnom dôsledku z tejto činnosti sám profitoval. Podľa tohto experimentu je možné, že áno.

Využíva Google (a možno predsa len aj Facebook) nástroj na rozpoznávanie reči, aby nás tajne odpočúval a získaval tak informácie pre vlastné potreby? Niektoré veci na internete nevyhľadávame, ale bežne o nich komunikujeme. Predstavte si napríklad, že sa vo svojej izbe s niekým rozprávate o tom, že by ste potrebovali nové tenisky. Spoločnosť Google by odpočúvaním mohla zachytiť toto kľúčové slovo a následne pri surfovaní internetom na vás zacieliť vhodnú reklamu. Ak sa do „pasce“ chytíme, v konečnom dôsledku z toho profituje. Takýto proces by však bol takmer určite nelegálny, za hranicou morálky a nám by sa určite nepáčil. Ako to teda je?

Istý zahraničný YouTuber Mitschollow mal zrejme podozrenie, že spoločnosť Google sa predsa len týchto činov dopúšťa. Vo svojom experimente, dokonca svoju hypotézu potvrdil. Vybral si totiž slovné spojenie, ktoré prostredníctvom internetu nikdy nevyhľadával a to „hračky pre psov“ (Dog Toys). Pred samotným experimentom skontroloval svoj prehliadač, aké reklamy mu aktuálne ponúka. Následne všetky okná zavrel a začal slovné spojenie Dog Toys na istú dobu používať s vysokou frekvenciou.

Po pár minútach Mitschollow opäť otvára internetový prehliadač. Navštívi rovnaké stránky ako na začiatku experimentu a s úžasom zisťuje, že sa na nich objavuje reklama na hračky pre psov. Ako je to možné? Mitschollow v tom má jasno. Google ho odpočúva s pomocou nástroja na rozpoznávanie reči.

Nakoľko je Mitschollowov experiment dôveryhodný si povedať netrúfame. Oficiálne dôkazy o takejto činnosti spoločnosti Google neexistujú, no nemožno vylúčiť, že YouTuber práve prišiel na niečo, čo by všetkých pohoršilo, no mnohých neprekvapilo. Prostredie internetu totiž nie je tak bezpečné a súkromné, ako si často mylne myslíme.

Pozri aj: Facebook o vás vie naozaj všetko. Týchto 12 vecí by ste z neho však mali kvôli ochrane radšej vymazať

refresher.skYouTube
Uložiť článok

Najnovšie články