Foto: IMDB (Public Broadcasting Service)

Ľuboš Belko / / Film
Ako už určite viete, dnes tento svet opustil geniálny fyzik Stephen Hawking.

Tento muž, geniálny vedec a žiaľ obeť zákernej sklerózy stál sa mnohými prelomovými objavmi. Za jeho života bol pravdepodobne najväčšou žijúcou osobnosťou v oblasti vedy. Svoju popularitu si vyslúžil práve literárnym dielom Stručná história času, ktoré bolo prvý krát publikované v roku 1988.

Napriek tomu, že ide o všeobecne známu osobnosť, len málokto vedel, čím sa táto geniálna hlava na ochrnutom tele zaoberala. Týchto šesť dokumentov vám aspoň z časti priblíži čím sa Stephen Hawking zapodieval. Keďže sa svoje objavy snažil priblížiť verejnosť a mal schopnosť vyložiť tie najťažšie odvetvia fyziky laickým spôsobom, zaručujeme vám, že ak máte aspoň malé nadšenie pre vedu, tieto dokumenty vás dostanú.

GENIUS by Stephen Hawking

V tomto dokumentárnom filme vám Stephen Hawking odhalí skutočný ľudský potenciál. Niekoľko dobrovoľníkov bolo vybraných do situácii, v ktorých sa museli potýkať s rovnakými problémami, ako významní vedci naprieč históriou. Na širokej škále experimentov tak budete prostredníctvom obyčajných ľudí za Hawkingovho sprievodu spoznávať tajomstvá molekulárnej biológie, astrofyziky a ďalších vied.

Secrets of the Universe Great Scientists in Their Own Words

V tomto dokumente sa dozvedáme o objavoch a patáliách, s ktorými sa stretli niekoľkí najväčší vedci modernej histórie. Tvorcovia si zobrali do úst Einsteina a Feynamana, no nezabudli ani na Hawkinga. V tomto dokumente vám odhalia množstvo situácii v podobe dobových záberov, ktoré vedci pociťovali na vlastnej koži.

Stem Cell Universe with Stephen Hawking

Kmeňové bunky sú budúcnosť. To nejeden z nás vie. Predstavte si svetlejšie zajtrajšky, kde sa dá smrteľná choroba vyliečiť jediným vpichom injekcie alebo stratený orgán či končatina môžu znovu narásť. To všetko by mohol docieliť výskum v oblasti kmeňových buniek a aj tým sa Stephen Hawking mimo astrofyziky zaoberal. Pozrite si dokument o revolúcii v medicíne.

Into the Universe with Stephen Hawking

Do vesmíru so Stephenom Hawkingom! Tento muž mal na vesmír jeho vznik, fungovanie a hranice vlastný názor. Mnoho ľudí s ním nesúhlasilo, no jeho argumenty neboli len pádne, ale aj veľmi silné. Pozrite sa na vesmír jeho očami a pokúste sa prijať tieto provokatívne myšlienky, ktoré neraz zdvihnú chlpy na tele. Niektoré závery, ku ktorým Hawking došiel sú mrazivé, iné zas nesmierne zaujímavé a pohlcujúce. Všetky tie, ktoré sú najväčšmi hodné verejnej pozornosti sú obsiahnuté v tomto dokumente.

Stephen Hawking’s Grand Design

Veľký plán Stephena Hawkinga nám odhaľuje niekoľko nekonvenčných myšlienok, pokojne ich môžeme nazvať aj kontroverznými, ktoré prezentuje na každodenných situáciách. Zrozumiteľnou formou rekapituluje významné zistenia a vedecké pokroky, pričom subjektívne vyjadruje svoj postoj k ľudstvu, svetu aj vesmíru. Môžete sa s ním stotožniť, no na druhej strane ich môžete aj vehementne odmietnuť. Nech s ním však súhlasíte alebo aj nie, dokument vám poodhalí zákutia jeho mysle a svetonázorov, ktoré skutočne stoja za prebádanie.

Brief History of Time

Kniha Stručná história času si čitateľov a obrovskú, celosvetovú priazeň získala práve pre svoju doslovnú stručnosť a otvorenosť, takmer akémukoľvek publiku. Dokument, ktorý nesie rovnomenný názov, rovnako stručným, no za to podrobným spôsobom opisuje život a súkromie tohto génia.

Pozri aj: Zomrel v deň „Pí“ a v deň, keď sa narodil Einstein. 10 faktov o Stephenovi Hawkingovi, najslávnejšom vedcovi všetkých čias

0
Komentovať (0)