Foto: Pixabay

Chceli by ste pracovať medzi "vyvolenými" v NASA?

Mnohí z nás chceli byť ako malé deti astronautom a niet sa čomu čudovať. Zdá sa to ako skvelá práca – ste ako superhrdina, ktorý zachraňuje Zem pred nebezpečím z vesmíru, napríklad invázii mimozemšťanov, dostanete aj svoju uniformu a lietate tam, kde bolo pred vami len málo smrteľníkov. Dobrou správou je, že NASA hľadá do svojich radov ďalších ľudí a pokojne aj vy sa tak môžete stať jedným z ochrancov planéty.

Pozícia je veľmi zaujímavá, síce by ste neboli astronautom v pravom slova zmysle, no boli by ste „Planetary Protection Officer„, teda akýmsi ochrancom planéty pred možnou infiltráciou mimozemských objektov. Znie to ako seriózna hrozba, no s platom 160-tisíc eur ročne by sme to riziko podstúpili s radosťou.

Pixabay

K vytvoreniu pozície došlo po podpise dohody o ochrane vonkajšieho vesmírneho priestoru v roku 1967. V nej sa píše, že ľudia v snahe o objavenie vesmíru nekontaminujú iné planéty, mesiace či akékoľvek iné vesmírne objekty a rovnako tak zabránia tomu, aby sa na Zem spolu s výskumníkmi nevrátili aj mimozemské mikróby. Akákoľvek schválená misia musí mať šancu menšiu ako 1 k 10-tisíc, že ku kontaminácii dôjde.

Pixabay

Na svete sú len dvaja ľudia na tejto pozícii, jeden je v NASA, druhý v ESA (Európska vesmírna agentúra) a boli by ste členom dosť exkluzívneho klubu, a preto sú schopnosti a požiadavky na nádejného uchádzača veľmi špecifické. Musíte mať ukončený pokročilý stupeň vzdelania v oblasti vedy, inžinierstva alebo matematiky, mať aspoň ročnú prax ako vládny zamestnanec na najvyššej úrovni, odbornú znalosť v technickom inžinierstve a rozšírené vzdelanie v ochrane planét. Potrebné je však predviesť aj znalosti v plánovaní, predvídaní a realizácii vesmírnych programov, ktoré sú významné pre celú krajinu.

Pozícia zahŕňa množstvo cestovania po svete a navštevovania vesmírnych staníc, analyzovania prístrojov potrebných na nadchádzajúce misie. Nutnosťou je získanie tajného bezpečnostného prístupu, preto je diplomatický prístup k ľuďom nutnosťou.

Pozri aj: Neskončíme ako dinosaury. NASA odhalila plán, ako chce chrániť Zem pred hrozbami z vesmíru

iflscience.com
Príbehy
0
Komentovať (0)