Úspech nemôže byť definovaný jednoduchým výrokom. Ani nemôže byť naučený podľa príručky. Svet pozná veľké množstvo príbehov o úspechoch, či už v minulosti, či v prítomnosti, všetky rozdielne a každý s vlastnou cestičkou, ktorú úspešní sledovali, aby sa dostali tam, kde sa mohli označiť za úspešných.

Aj keď dvaja ľudia objavia v rovnakom čase recept na úspech, každému sa to podarí svojim vlastným spôsobom. Napríklad, obaja Picasso aj Vincent van Gogh sú umeleckí géniovia, obaja však svoje umelecké diela tvorili odlišným spôsobom. Hovorí sa, že cesta k úspechu je dláždená drobnými každodennými rituálmi. A v tomto článku nájdete rituály niektorých z najkreatívnejších ľudí, akí kedy žili.

Článok pokračuje pod videom ↓

Nikola Tesla

Nikola Tesla bol vynálezca Srbsko-Amerického pôvodu, elektrotechnik, strojársky inžinier, fyzik a futurista. Najznámejší bol vďaka svojim futuristickým návrhom systému zásobovania elektrickou energiou. Vyjadril sa, že čím viac vieme, tým väčší sme ignoranti a len skrze osvietenie si uvedomíme svoje limity. Jedným z najuspokojivejších výsledkov intelektuálnej evolúcie je otváranie sa novým, vyšším vyhliadkam.

Vo svojej biografii opísal, ako vyzerá jeho bežný pracovný deň:

„Moja metóda je odlišná. Neponáhľam sa do práce. Keď raz dostanem nápad, začnem ho uskutočňovať vo svojich predstavách. Zmením konštrukciu, urobím nejaké vylepšenia, a narábam s nástrojom vo svojej mysli. Je pre mňa absolútne nepodstatné, či turbínu skúšam v myšlienkach, alebo ju testujem vo svojom obchode. Dokonca si poznamenám aj to, či sa vychýlila z rovnováhy. V každom prípade, nie je v tom rozdiel, výsledok je stále rovnaký. Takýmto spôsobom som schopný vyvinúť a dotiahnuť do dokonalosti nápad bez toho, aby som sa čohokoľvek dotkol.

Keď už sa mi podarilo stvárniť všetky možné vylepšenia, na ktoré si spomeniem a nevidím žiadnu chybu, dávam produkt mojej mysle do finálnej podoby. Nástroj pracuje tak, ako som si predstavil, že pracovať bude a experiment sa podaril presne tak, ako som plánoval. Za dvadsať rokov nenastala žiadna výnimka.

Prečo by to aj malo byť ináč? Inžinierstvo, či už sa týka elektriny, či mechaniky, prináša vždy pozitívne výsledky. Len ťažko existuje subjekt, ktorý nemôže byť ošetrený matematicky, či efekt, ktorý sa nedá vypočítať, či výsledok, ktorý by sa nedal vopred určiť z dostupných teoretických a praktických údajov. Uplatniť v praxi surový nápad nie je nič viac, než plytvanie energiou, peniazmi a časom.“

news.digitalmediaacademy.org

Wolfgang Amadeus Mozart

Wolfgang Amadeus Mozart bol skladateľ z Rakúska. Stvoril niekoľko opier, koncertov, symfónií a sonát, ktoré pomohli vytvoriť klasickú hudbu, ako ju poznáme. Počas svojho života zložil viac než 600 diel a stále patrí medzi populárnych skladateľov.

O svojej rutine sa vyjadril takto:

„Keď som…úplne sám sebou, celkom sám…alebo počas noci, keď nemôžem spať, to sú príležitosti, keď myšlienky plynú najlepšie a je ich mnoho.“

V roku 1782 napísal list svojej sestre, v ktorom popisuje svoju dennú rutinu. V tej nie je miesto na viac než päť hodín spánku denne:

„O šiestej ráno si nechávam upraviť vlasy a o siedmej dokončujem osobnú hygienu. Do deviatej píšem. Od deviatej do jednej vyučujem. Potom je čas obeda, ak ma niekto nepozve von, vtedy je čas obeda zvyčajne o druhej, niekedy o tretej, ako to bolo dnes a bude aj zajtra u kontesy Zichi a kontesy Thun. Nemôžem začať pracovať skôr, než okolo piatej alebo šiestej večer a často mi v tom bráni koncert, ináč sa venujem písaniu do deviatej. Potom idem navštíviť moju drahú Constanze, avšak potešenie z nášho stretnutia je často prerušované zatrpknutými rečami jej matky, ktoré objasním neskôr v liste otcovi. Tu pramení moja túžba oslobodiť a zachrániť ju čo najskôr. O pol jedenástej idem domov, to však záleží od humoru jej matky, alebo mojej trpezlivosti znášať ho. Zviazaný množstvom koncertov a tiež neistotou, či ma nepresunú niekam inam, nemôžem sa spoliehať na moje večerné písanie, preto je mojím zvykom (hlavne ak prídem domov skôr) písať, až kým nie je čas ísť do postele. Často ostávam písať až do jednej a opäť vstávam o šiestej.“

operaslovakia.sk

Maya Angelou

Maya Angelou sa nechala citovať: „Misiou môjho života nie je len prežiť, ale prekvitať, a činiť tak s dávkou vášne, súcitu, humoru a so štýlom.“

Maya Angelou bola Americká poetka, memoáristka a bojovníčka za občianske práva. Publikovala celkovo sedem autobiografií, tri knihy esejí, mnoho kníh s poéziou a na účte má aj mnoho hier, filmov a televíznych show, a to všetko stihla v priebehu 50 rokov.

V rozhovore v roku 1983 popísala svoju dennú rutinu takto:

„Zvyčajne vstávam o pol šiestej ráno a o šiestej som pripravená dať si s manželom kávu. Okolo pol siedmej manžel odchádza do práce a ja idem pracovať tiež. Pracujem v hotelovej izbe, je to malá a stroho zariadená izba, je tam len posteľ a malé umývadlo. V izbe mám so sebou slovník, Bibliu, balíček hracích kariet a fľašu sherry. Väčšinou dorazím okolo siedmej a snažím sa pracovať až do druhej. Ak práca nejde, ostanem do pol jednej. Ak to ide dobre, ostávam dovtedy, kým to ide. Je to osamelé a čarovné.

Dielo upravujem počas práce. O druhej keď prídem domov, prečítam po sebe, čo som v ten deň napísala a potom sa snažím jednoducho to pustiť z hlavy. Osprchujem sa, pripravím niečo na jedenie, aby som nebola úplne pohltená prácou, keď príde manžel domov. Budíme zdanie normálneho života. Dáme si spolu drink a jedlo. Po jedle mu možno prečítam niečo z toho, čo som v ten deň napísala. Nekomentuje to. Neprijímam komentáre od nikoho, okrem môjho editora, ale je dobré počuť to nahlas. Občas zachytím nesúlad a ten sa pokúsim ráno napraviť.“

eligiblemagazine.com

Vincent van Gogh

Vincent van Gogh je jednou z najslávnejších a najvplyvnejších postáv histórie. Vytvoril okolo 2100 umeleckých diel v priebehu dekády, ktoré zahŕňali 860 olejomalieb. Väčšinu z nich namaľoval v posledných dvoch rokov svojho života. Tvrdil: „Ak počuješ, ako ti vnútorný hlas našepkáva „nemôžeš maľovať“, potom maľuj za každú cenu, a hlas stíchne.“

V liste, ktorý napísal v roku 1888 svojmu bratovi Theovi napísal:

„Dnes som opäť pracoval od siedmej ráno do šiestej večer nepretržite, okrem krátkych prestávok na jedlo, jeden, dva kroky od plátna. Nemám pomyslenia na únavu, mal by som namaľovať ďalší obraz túto noc. Naše dni plynú v práci, celý čas v práci, večer sme unavení na smrť a ideme na kávu a potom skoro do postele. Taký je náš život.“

gettyimages.com

Istú pravidelnosť v dňoch potrebuje každý z nás. Aby sme dokázali efektívne fungovať, pracovať učiť sa, spať a nezblázniť sa. A nemyslím tým taký istý rozvrh na každý deň, ako majú van Gogh, či Tesla, jeden však nikdy nevie, možno by nám to zaručilo taký úspech, ako im.

Pozri aj: OBJAVTE TLAČIDLO DELETE VO VAŠOM MOZGU. MÁME HO VŠETCI, LEN HO TREBA VEDIEŤ POUŽIŤ

psych.sk (Petra Sušaninová) truththeory.com
Všetko začína v tvojej hlave
Uložiť článok

Viac článkov