http://www.businessinsider.com/dwarf-planet-ceres-may-have-a-huge-ocean-that-could-support-life-2016-4

erik / / Veda
Kozmická sonda Dawn, hľadajúca náznaky mimozemského života v našej slnečnej sústave, svojim najnovším prevratným objavom doslova šokovala výskumníkov z NASA.

Skupine vedcov z NASA, ktorí pomocou kozmickej sondy Dawn sledujú trpasličiu planétu Ceres, sa podaril ďalší skutočne výnimočný objav. Po tom, čo na tejto fascinujúcej planéte vedci získali dôkazy o prítomnosti ľadovcov, tekutej vode a uhlíkových mineráloch, sa im teraz pomocou spektrometra na sonde Dawn, ktorá skenovala povrch planéty, podarilo zaznamenať aj stopy po organických molekulách.

Organická hmota na trpasličej planéte

nasa.gov

,,To, čo sme objavili na planéte Ceres, je zatiaľ najjednoznačnejší dôkaz o prítomnosti organickej hmoty v Slnečnej sústave na inej planéte, ako na Zemi,“ povedal v rozhovore pre Brown University vedec Carlé Pieters, ktorý patrí do elitného tímu výskumníkov obsluhujúcich sondu Dawn. ,,V minulosti sa nám už viackrát podarilo získať stopy organickej hmoty z asteroidov, ktoré dopadli na Zem, podľa čoho sme predpokladali, že na povrchu materského asteroidu, z ktorého tieto úlomky pochádzajú, sa takáto organická hmota aj skutočne nachádza. Toto je však prvý raz v histórii, kedy sa nám podarilo objaviť nie iba stopy, ale aj samotnú organickú hmotu“.

Pieters v rozhovore ďalej dodáva: ,,V súčasnosti prebieha fáza analýzy získaných dát o tejto hmote, čo by nám malo pomôcť určiť jej pôvod“. Ako vedci uviedli pre žurnál Science, organická hmota bola objavená v severnej časti planéty Ceres, v krátermi posiatej oblasti Ernutet (na obrázku).

futurism.com

Ceres je guľaté teleso s priemerom 950 km a bez atmosféry, ktoré obieha okolo Slnka medzi obežnými dráhami planét Mars a Jupiter, teda v oblasti hlavného pásma planétok. Je to vôbec prvá objavená trpasličia planéta.

Zatiaľ žiadni mimozemšťania

Organické molekuly, ako sú uhľovodíky, nukleové kyseliny a proteíny, sú hlavnými stavebnými molekulami života. Ak k tomuto objavu pripočítame aj zistenia prítomnosti ľadovcov, vody a uhlíkových minerálov, získame jasný dôkaz o tom, že planéta Ceres je skutočne zrelá pre vznik mimozemského života. Zatiaľ však ešte nie je dôvod na oslavu (alebo na paniku?), pretože ako Pieters vysvetľuje: ,,Je to ako pečenie koláča. Môžete mať síce všetky potrebné ingrediencie, ak ich však správne nepomiešate, koláč z nich neupečiete. Pre to, aby pri týchto podmienkach vznikli potenciálne mimozemské mikroorganizmy, je treba veľmi mnoho tých správnych reakcií a hlavne času. Potenciál tu však rozhodne je“.

mashable.com

Hoci tento objav nemožno považovať za priamy dôkaz existencie mimozemského života, jednoznačne to zvyšuje naše šance na jeho objavenie. Zistenie prítomnosti všetkých potrebných ingrediencii pre jeho vznik na jednom mieste mimo Zeme, je skvelým prvým krokom.

Pozri aj: NASA ohlásila, že zajtra na konferencii oznámi obrovský objav týkajúci sa planét mimo slnečnej sústavy

interez.sk (Erik Vlčák), futurism.com


Komentovať (0)