Nórsko ako prvá krajina na svete vybuduje morský tunel pre veľké lode, ktorý povedie cez horský masív

kystverket.no
Nórsko predstavilo dnes plány na vybudovanie morského tunela, ktorý povedie cez horský masív, pričom pôjde o vôbec prvý projekt svojho druhu na svete.

Účelom projektu na západnom pobeží krajiny je, aby sa plavidlá mohli vyhnúť polostrovu Stad a okolitým nebezpečným vodám.

kystverket.no

Práce na hĺbení tunela sa začnú v roku 2019, informovala spravodajská stanica Sky News. Tunel bude mať dĺžku 1,7 kilometra a šírku 36 metrov.

kystverket.no

Náklady na jeho výstavbu, ktorá bude trvať tri až štyri roky, sa odhadujú v prepočte na 295 miliónov eur. Podľa nórskeho ministra dopravy Ketila Solvika-Olsena plánovaný tunel umožní lodiam bezpečnejšiu plavbu a prepravu tovaru pozdĺž pobrežia.

kystverket.no

Polostrov Stad je totiž najexponovanejšou lokalitou celého nórskeho pobrežia a plavidlá ho musia obchádzať cez rozbúrené a nebezpečné vody Severného mora, ktoré tu bičuje prudký vietor, čo spôsobuje, že mnohé lode musia čakať, kým sa počasie upokojí a až potom môžu pokračovať vo svojej trase.

kystverket.no

Tunely pre lode existujú aj v iných kútoch sveta, napríklad Canal du Midi vo Francúzsku, avšak tunel cez masív polostrova Stad bude prvým, ktorý pojme plavidlá s nosnosťou do 16.000 ton, a to nákladné aj výletné vrátane plavidiel ikonickej spoločnosti Hurtigruten, premávajúce medzi mestami Bergen a Kirkenes.

kystverket.no
kystverket.no

Pozri aj: Öresund: Najdlhší kombinovaný most v Európe, ktorý spája Dánsko a Švédsko. Na jeho koniec len veľmi ťažko dovidíte

TASRShare on Facebook135
Zobraziť viac
Komentovať (0)