kystverket.no

Nórsko predstavilo dnes plány na vybudovanie morského tunela, ktorý povedie cez horský masív, pričom pôjde o vôbec prvý projekt svojho druhu na svete.

Účelom projektu na západnom pobeží krajiny je, aby sa plavidlá mohli vyhnúť polostrovu Stad a okolitým nebezpečným vodám.

kystverket.no

Práce na hĺbení tunela sa začnú v roku 2019, informovala spravodajská stanica Sky News. Tunel bude mať dĺžku 1,7 kilometra a šírku 36 metrov.

kystverket.no

Náklady na jeho výstavbu, ktorá bude trvať tri až štyri roky, sa odhadujú v prepočte na 295 miliónov eur. Podľa nórskeho ministra dopravy Ketila Solvika-Olsena plánovaný tunel umožní lodiam bezpečnejšiu plavbu a prepravu tovaru pozdĺž pobrežia.

kystverket.no

Polostrov Stad je totiž najexponovanejšou lokalitou celého nórskeho pobrežia a plavidlá ho musia obchádzať cez rozbúrené a nebezpečné vody Severného mora, ktoré tu bičuje prudký vietor, čo spôsobuje, že mnohé lode musia čakať, kým sa počasie upokojí a až potom môžu pokračovať vo svojej trase.

kystverket.no

Tunely pre lode existujú aj v iných kútoch sveta, napríklad Canal du Midi vo Francúzsku, avšak tunel cez masív polostrova Stad bude prvým, ktorý pojme plavidlá s nosnosťou do 16.000 ton, a to nákladné aj výletné vrátane plavidiel ikonickej spoločnosti Hurtigruten, premávajúce medzi mestami Bergen a Kirkenes.

kystverket.no
kystverket.no

Pozri aj: Öresund: Najdlhší kombinovaný most v Európe, ktorý spája Dánsko a Švédsko. Na jeho koniec len veľmi ťažko dovidíte

TASR
Príbehy
0
Komentovať (0)