Ilustračné, Foto: Archív TASR (František Iván, Oliver Ondráš)

Minimálnu mzdu ponúkajú zamestnávatelia najčastejšie v Banskobystrickom kraji.

Minimálna mzda bude v budúcom roku s najväčšou pravdepodobnosťou predstavovať sumu 580 eur v hrubom. Analýza portálov Profesia.sk a Platy.sk sa pozrela na to, koľko percent pracovných inzerátov ponúka minimálnu mzdu a akých pozícií sa týka najviac.

Pracovný portál Profesia.sk aj mzdový porovnávač Platy.sk patria do portfólia spoločnosti Profesia. Ich spoločná analýza sa snaží zmapovať, ako rozšírená je minimálna mzda v ponukách a akých pozícií sa najviac dotýka.

Minimálna mzda najčastejšie v Banskobystrickom kraji

Ponúka ju len minimum pracovných inzerátov – jedno percento. Len toľko inzerátov z celkovej ponuky na pracovnom portáli Profesia.sk uviedlo v roku 2019 minimálnu mzdu. Keď tento podiel porovnávame s vlaňajškom, môžeme vidieť, že počet pracovných inzerátov s najnižším možným platom na Slovensku sa takmer vôbec nemení. Minimálnu mzdu ponúkajú najčastejšie pracovné inzeráty na prácu v Banskobystrickom kraji. V roku 2019 ponúkalo najnižšiu možnú základnú zložku platu 2,5 percenta ponúk v tomto regióne. Jediným ďalším regiónom s podielom minimálnej mzdy v ponukách vyšším ako dve percentá je Prešovský kraj. Za ním nasleduje Košický a Žilinský kraj.

Foto: TS Profesia.sk & Platy.sk

Najmä v textilnom priemysle

Plat 520 eur v hrubom sa nachádza najčastejšie v ponukách textilného, kožiarskeho a odevného priemyslu, pomocných prácach a v poľnohospodárstve a potravinárstve. Päticu odvetví s najvyšším podielom ponúk s minimálnou mzdou dopĺňajú ešte cestovný ruch, gastro, hotelierstvo a výroba.

Foto: TS Profesia.sk & Platy.sk

Najmenej zarábajú školníci

Údaje portálu Profesia.sk dopĺňajú informácie z portálu Platy.sk. Ten zmapoval 20 pozícií s najnižšími zárobkami na Slovensku. V rebríčku obstála najhoršie pozícia školníka. Celoslovenský priemerný základný plat školníka predstavuje sumu 525 eur v hrubom. Iba 5 eur nad stanovenou minimálnou mzdou pre rok 2019. Na ďalších miestach skončili pozície ako sanitár, plavčík, krajčír, animátor voľného času, či šička.

Foto: TS Profesia.sk & Platy.sk
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )