foto: Unsplash

Napriek pokroku a možnostiam výskumu predstavuje oceán ešte stále jednu veľkú záhadu.

Je plný stvorení, ktoré sú ako vystrihnuté z hororového filmu a mnohé z nich sa vedcom ešte ani nepodarilo objaviť. Medzi také záhadné stvorenia patria aj baktérie žijúce na dne oceánov. Ukázalo sa totiž, že dokážu pohltiť obrovské množstvo oxidu uhličitého.

Článok pokračuje pod videom ↓

Oxid uhličitý

Baktéria, o ktorej je reč, žije 4 000 metrov pod hladinou Pacifiku a vedcom sa podarilo zistiť, že ročne absorbuje až 10 percent oxidu uhličitého, ktorý sa do oceánu dostane z atmosféry. Odborníci tento druh baktérie skúmajú už nejaký ten čas, no nevedia zistiť, akým procesom premieňajú také množstvo oxidu uhličitého na súčasť biomasy.

Alternatívny zdroj potravy

Andrew Sweetman, ktorý je autorom tejto štúdie hovorí, že ide o skutočne jedinečný objav. Biomasa vyprodukovaná baktériami sa totiž môže stať potravou pre niektoré živočíšne druhy žijúce v hĺbkach oceánov. To, že sa v takejto hĺbke podarí objaviť alternatívny zdroj potravy, neočakával nikto z tímu odborníkov.

Organický odpad

V časopise Oceanography and Limnology výskumníci uvádzajú, že baktérie žijúce v hlbinách, by sa tak mohli stať tým najdôležitejším organizmom v procese spracovania organického odpadu, ktorý postupne klesá na oceánske dno. Aby mohli vedci tento zaujímavý organizmus lepšie preskúmať, bolo odobraných niekoľko vzoriek vo východnej oblasti Pacifiku medzi Havajom a Mexikom, ktorej sa hovorí aj Clarion-Clipperton Fracture Zone, alebo v skratke CCFZ. V tejto oblasti sa baktériám nedostáva takmer žiadneho svetla, jedine záblesky bioluminiscencie, napriek tomu sa zdá, že tu život na dne oceánu prekvitá.

Ťažba minerálov

Sweetman dodáva, že podobnú aktivitu pozorovali v rôznych oblastiach vzdialených niekoľko kilometrov od seba, čo by mohlo znamenať, že takéto baktérie sa nachádzajú možno aj v celej oblasti CCFZ. Okrem toho, CCFZ je bohatá nie len na baktérie, chobotnice a morské raky. V morskom podloží sa nachádza aj množstvo kúskov rudy o veľkosti zemiakov, ktoré obsahujú nikel, mangán, meď, zinok, kobalt a iné minerály. Minerálov je v tejto oblasti také množstvo, že International Seabed Authority sa rozhodla, že podporí 16 projektov, ktoré sa v blízkej budúcnosti začnú venovať možnostiam ťažby rudy v morskom podloží.

Sweetman sa však ťažby obáva a hovorí, že zatiaľ nebolo vykonaných dosť výskumov týkajúcich sa života na dne oceánov. Myslí si, že je nevyhnutné najprv dôkladne preskúmať biologické a ekologické podmienky v tejto oblasti, až tak pristúpiť k ťažbe.

iflscience
Uložiť článok

Najnovšie články