Foto: Foto: Wikimedia (Ahmed Abdulbasit, Jen)

Raperka, ktorá je často označovaná za kontroverznú postavu hip hopu, zrušila svoj koncert v Saudskej Arábii.

Nicki mala vystúpiť na festivale Jeddah World Fest, ktorý sa koná v rovnomennom meste Džidda. Nicki sa takto mala pridať k ďalším interpretom, ktorí tu mali vystúpiť ako headlineri. Kráľovná z newyorského Queensu sa však k Stevovi Aokimu a Liamovi Paynovi nakoniec nepridá. Dôvod? Ľudské práva.

Krátko po oznámení, že raperka má vystúpiť v konzervatívnej krajine sa roztrhlo vrece so zmiešanými reakciami. Mimo iného však podľa televízie Revolt raperku oslovila aj Nadácia za ľudské práva, ktorá v otvorenom liste napísala: „Ak vystúpite na festivale, ktoré sponzoruje korunný princ, budete kopať za jeden tím s tými, ktorí reagujú na slobodu názoru a slova vraždou.

Nicki podľahla naliehaniu

Netrvalo dlho a podľa BBC raperka skutočne od vystúpenia ustúpila. Na prekvapenie tešiacich sa fanúšikov vydala oficiálne vyhlásenie, v ktorom hovorí, že po dôkladnom zvážení odmieta na Jeddah World Feste vystúpiť. „Síce si nič neprajem viac ako priniesť svoju šou do Saudskej Arábie, no potom čo som si zistila viac o spoločenských problémoch, verím, že je dôležité, aby som prejavila podporu právam žien, LGBTQ komunite a slobode prejavu.

Prezident Nadácie za ľudské práva, Thor Halvorssen, podľa portálu Buzz Feed dúfa, že bývalá hviezda One Direction, Liam Payne bude nasledovať kroky Nicki a na festivale taktiež nevystúpi. Halvorssen dodáva, že Nicki sa k morálke stavia zodpovednejšie ako napríklad speváčky Jennifer Lopez či Mariah Carey, ktoré sa v minulosti, podľa jeho vlastných slov, „rozhodli napchať si vrecká miliónmi dolárov a stáť na strane diktatúry namiesto utláčaných komunít.

Ako dodáva portál Hudba.sk, v posledných mesiacoch v kráľovstve nemali problém vystúpiť hudobníci ako Enrique Iglesias, The Black Eyed Peas, Sean Paul, David Guetta či Tiësto. BBC uvádza, že poriadnu kritiku si užil aj raper a spevák Nelly, ktorý kývol na vystúpenie na koncerte pre výhradne mužské publikum. V konzervatívnej Saudskej Arábii sa ešte stále vyskytujú podujatia, univerzity či dokonca kaviarne, ktoré sú rozdelené na mužskú a ženskú komunitu.

bbc.com
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )