Foto: IMDB (A24)

Štýl hororu, ktorý preferujú mainsteamoví diváci je nad slnko jasný.

Dobrý horor nemusí mať veľa aspektov, ktorými sa bežný horor vyznačuje. Avšak hollywoodski producenti si už svetové publikum viac menej vychovali, nastavili istú latku a nadiktovali to, ako má vyzerať horor. Avšak názory na to, ako má takýto film vo výsledku vyzerať,, sa skutočne môžu líšiť.

Článok pokračuje pod videom ↓

Práve preto horory, ktoré sa striktne nedržia týchto fiktívnych pravidiel, môžu byť často označované za slabšie a tom svedčia aj ich hodnotenia na filmových databázach, ako ČSFD.cz alebo IMDB.com. Tieto hodnotenia môžu váš vkus mierne ovplyvniť, no určite by ste sa ich pri výbere filmu nemali držať. Samozrejme existujú aj svetlé výnimky. V dnešnom zozname menej tradičných, no napínavých a strašidelných hororov si zmienime oba prípady v podobe niekoľkých špičkových snímkov.

Annabelle

ČSFD: 51%
IMDB: 5,4/10

Annabelle je prequelom k filmu Conjuring alebo Zajatiu démonov, ak chcete. Možno by však bolo múdrejšie tento film označiť skôr ako Rip-off celej série. Samozrejme, že kvalitou za Conjuringom poriadne zaostáva, avšak pokiaľ od tohto faktu odhliadnete a pozriete sa na Annabelle ako na samostatný film, určite vás nesklame. Rozhodne nemôžete mať privysoké očakávania, no pokiaľ zvolíte uvedený postup, určite vás nesklame a jej unikátna atmosféra vás celkom pohltí.

In the Mouth of Madness/ Šialenstvo

ČSFD: 73%
IMDB: 7,2/10

In the Mouth of Madness je dielo, ktorého filmová podoba je úzko spájaná s inšpiráciou medzi spisovateľmi ako H.P. Lovecraft alebo Stephen King. Remake tohto hororu mal v pláne spracovať aj Guillermo del Torro, ktorý stojí za titulmi ako Hellboy, Faunov labyrint či Podoba vody. Z tohto projektu nanešťastie zišlo, no jeho pôvodnú verziu v hlavnej úlohe so Samom Neillom by ste rozhodne nemali obísť.

Carrie

ČSFD: 74%
IMDB: 7,4/10

V roku 2013 sa v kinách objavil horor Carrie. Ten nezaznamenal zrovna svetový úspech a to z pochopiteľných príčin. Carrie má svoju pôvodnú verziu zo 70. rokov a tá je podstatne lepšia, ako jej modernejší remake. Oba filmy však samozrejme sledujú dej knižnej predlohy, za ktorou stojí kráľ strašenia, Stephen King. Verzia z roku 1976 od fantastického režiséra Briana De Palmu je však tá, ktorú vám odporúčame my.

Gokseong/ The Wailing/ Cudzinec

ČSFD: 68%
IMDB: 7,4/10

Ak túžite po niečom netradičnom a chcete sa poriadne vystrašiť, rozhodne vám odporúčame aj dielo cudzinec. V našich zoznamoch väčšinou nájdete hollywoodske, európske a občasne ruské tituly, no ázijská kinematografia je niečo, čo sa u nás tak často neobjavuje. Sú však tituly, ktoré rozhodne obísť nemôžeme a jeden z nich je aj fantastický horor Cudzinec. Toto juhokórejské dielo vás poriadne ponapína a tiež uchváti kvalitnými vizuálmi.

The Ring/ Kruh

ČSFD: 80%
IMDB: 7,1/10

Pôvodný Kruh je taktiež ázijské dielo. Tentokrát sa však dostávame do situácie, kedy určite uprednostňujeme hollywoodsky remake. Samozrejme sa neodvážime tvrdiť, že by pôvodný film bol zlý, no chýbalo mu veľké množstvo detailov, ktoré Američania perfektne doladili a vytvorili nesmrteľný a skutočne desivý kult menom Kruh. Hlavnú úlohu si zahrala šikovná a talentovaná Naomi Watts, ktorej kariéra a popularita od čias tohto filmu stúpa závratným tempom.

Twilight Zone: The Movie/ Zóna súmraku

ČSFD: 61%
IMDB: 6,5/10

Keď prvýkrát uzrel svetlo sveta titul s názvom Twilight Zone, išlo o čiernobiely televízny seriál, ktorý uvádzal Rod Sterling a sám sa označoval za podvyživeného Alfreda Hitchcocka. Tento kultový televízny projekt bol neskôr spracovaný do filmovej podoby. Na jej tvorbe sa podieľali štyria režiséri, ktorí si 97 minútovú stopáž podelili a každý z nich sfilmoval jednu poviedku. Výsledkom je mierne naivný, no určite výborný zostrih štyroch krátkych filmov od takých mien ako Landis, Spielberg, Dante či Miller.

The Killing of a Sacred Deer/ Zabitie posvätného jeleňa

ČSFD: 66%
IMDB: 7,1/10

Napriek veselým, farebným záberom, ktoré sa na prvý pohľad zdajú ako obsah tumblr blogu, dokáže tento film spôsobiť naozaj skľučujúce emócie. Zabitie posvätného jeleňa, v hlavných úlohách s Colinom Farrellom a Nicole Kidman, je skutočne temnou záležitosťou, ktorá u nás nezožala veľké množstvo popularity, no určite je hodná zmienky a aj zhliadnutia. Prvotný dojem je viac menej tiahly a trpký, no táto emócia sa dlho neohreje. To však len potvrdzuje precíznosť s akou bol film natočený.

Eraserhead/ Mazacia hlava

ČSFD: 72%
IMDB: 7,4/10

Čo by to bol za zoznam hororov, keby sa tu neobjavila aspoň jedna poriadna Lynchovka? No predsa úplne prestrašný. David Lynch počas svojej kariéry nakrútil niekoľko významných filmov. Spoločne so seriálom Twin Peaks, ktorý sa len prednedávnom dočkal ďalšej série. A to aj napriek tomu, že posledná vznikla na počiatku 90. rokov. Vtedy už bol tento majster remesla so svojou kariérou dosť dobre rozbehnutý, avšak jeho počiatky tiež neboli ničím, ohrdnutia-hodný. Eraserhead bol v podstate úplne prvý Lynchov film, ktorý zožal slušné množstvo popularity a zároveň sa aj zapísal do histórie, ako jeden z najlepších snímkov všetkých čias. Nevyhnete sa tu surrealizmu, ani pocitom úzkosti, ktoré sú pre Lyncha úplne typické.

The Sixth Sense/ Šiesty zmysel

ČSFD: 88%
IMDB: 8,1/10

Len márne by ste hľadali film, ktorý je podobný Šiestemu zmyslu. Samozrejme, ak si odmyslíme snímky, ktoré toto veľdielo s Bruceom Willisom a mladým Haley Joel Osmentom, vykrádajú. V čase svojho vzniku bol však tento film mimoriadny unikát a dokázal svoje publikum vystrašiť len (ne)obyčajnými rečami malého chlapca. Samozrejme, dej filmu sa netočí len okolo známej hlášky: „I see dead people/ Vidím mŕtvych ľudí,“ ktorú z úst vypustil osemročný chlapec. Boli to však tieto slová, ktoré si ľudia dodnes pamätajú a stále im z nich naskakuje husia koža.

The Shining/ Osvietenie

ČSFD: 88%
IMDB: 8,4/10

Klasika, ktorú natočil Stanley Kubrick na motívy knihy Stephena Kinga bola svojho času najdesivejším hororom všetkých čias. Nie preto, že by išlo o horor novodobého formátu, ktorý je založený len na jump-scaroch a nechutných obludách. Na tento stereotyp môžete v prípade Osvietenia veľmi rýchlo zabudnúť. Nie. Bolo to preto, že Kubrick bol jedným z najväčších filmárov, ktorí kedy chodili po našej planéte a z knihy vyťažil maximum. Podarilo sa mu vytvoriť nesmierne napínavé dielo, ktoré vás nenechá vydýchnuť ani na minútu.

Pozri aj: Autor Ľudskej stonožky chystá ďalší film. Onania Club má byť najnechutnejší horor všetkých čias

Uložiť článok

Najnovšie články