foto: Number 9 Films

Rok 2018 je takmer na konci.

Napriek tomu, že sa končí, ešte stále je pred nami pár filmov, ktoré sa oplatí dokonca roka stihnúť vidieť. Dôležitý je však najmä fakt, že tento rok bol pre kinematografiu veľmi priaznivý. Pred pár dňami sme sa pozreli na najlepšie filmy, ktoré sme tento rok mohli vidieť v kinách.

Bolo medzi nimi však aj veľké množstvo filmov, ktoré vznikli na základe skutočnej udalosti. A tie si zaslúžia zvláštnu pozornosť, a preto sa pozrieme na desať najlepších filmov podľa skutočnej udalosti roku 2018.

First Man/ Prvý človek

ČSFD: 81%
IMDB: 7,6/10

Film Prvý človek sleduje príbeh muža, ktorý sa ako prvý dotkol povrchu mesiaca. Slávnej vety „Je to malý krok pre človeka, obrovský skok pre ľudstvo,“ sa síce dočkáte, no pokiaľ od filmu čakáte akciu s strhujúcu zábavu, zrejme nieste na správnom mieste. Vyvrcholenia v podobe návštevy mesiaca sa dočkáme na konci filmu, zatiaľ čo jeho priebeh je akási tiahla melancholická púť. Film tak slúži lepšie ako Armostrongov psychologický profil, než epický príbeh. Stále však ide o pôsobivý snímok, ktorý by ste mali vidieť.

Bohemian Rhapsody

ČSFD: 93%
IMDB: 8,3/10

Opačný prípad je však Bohemian Rhapsody. V prípade biografického filmu o kapele Queen, dostal predovšetkým priestor líder skupiny, Freddie Mercury. Zároveň sa však dozvedáme aj množstvo informácii o kapele. Film je veľmi intenzívny a napriek stopáži, ktorou by ste sa nemali nechať odradiť, nenudí. Za zvuku ikonických piesní nám tak bol naservírovaný krásny príbeh, ktorý by sa akoby cielene snažil vyhnúť najbolestivejším témam a sústredil sa väčšinou len na to príjemné.

White Boy Rick

ČSFD: 47%
IMDB: 6,5/10

White Boy Rick neutŕžil ktovieaké hodnotenie a práve to je jeho bod úrazu. A zrejme preto sa stal pomerne prehliadaný klenotom, ktorý sa k nám (ne)dostal tento rok. Film, ktorý sa na Slovensku ani v Čechách nedočkal premiéry sleduje príbeh 14 ročného informátora FBI, ktorý sa odohral v 80. rokoch. Chlapec sa neskôr stal drogovým dílerom a bol odstrihnutý od oficiálneho dozoru. Neskôr bol odsúdený na doživotie.

Gotti

ČSFD: 51%
IMDB: 4,9/10

Gotti sleduje skutočný príbeh amerického šéfa podsvetia a člena zločineckej rodiny Gambinovcov. John Gotti, ktorý bol prezývaný aj ako Teflónový Don, strávil veľké množstvo svojho života vo väzení, no popritom sa so svojou ženou stále snažil udržať pohromade rodinu. Príbeh tak sledujeme skrz oči jeho syna, zatiaľ čo neslávne známeho kráľa New Yorku si zahral John Travolta.

Tag/ Taguj!

ČSFD: 68%
IMDB: 6,6/10

Film mapuje príbeh niekoľkých priateľov, ktorý sa už stredoškolských čias stretávajú každý rok, aby zorganizovali svoju tradičnú naháňačku. Tá nepozná žiadne hranice, ani pokiaľ predstavujú udalosti akými sú svadba či pohreb. Film vznikol na základe skutočnej udalosti a je prikrášlený skutočne len veľmi minimálne. Hlavné úlohy si zahrali herci ako Jon Hamm, Ed Helms či Jeremy Renner, ktorý zvládol úlohy vo filmoch ako Avengers, Thor či Wind River, no bola to práve táto úloha, pri ktorej si zlomil obe ruky.

12 Strong

ČSFD: 63%
IMDB: 6,6/10

12 Strong je snímok, ktorý dôkladne rozoberá príbeh amerického komanda, ktorému velí nový kapitán Mitch. Ten má nulové skúsenosti s prácou v teréne, no dostal na starosť veľmi významnú misiu. Udalosť sa odohrala krátko po útoku na World Trade Center. Bol to teda moment, kedy sa Američania snažili oplatiť útok nepriateľovi za každú cenu. Kapitán Mitch tak musel viesť komandu cez Afgánske hory s jediným cieľom. Zlikvidovať základňu talibanu, Mazár-e Šaríf.

The 15:17 to Paris/ 15:17 Paríž

ČSFD: 54%
IMDB: 5,2/10

Film, ktorého réžie sa na staré kolená chytil Clitn Eastwood sa pozerá na nie tak dávnu udalosť. V roku 2015 sa odohral teroristický útok vo vlaku Thalys #9364, ktorý bol na ceste do Paríža. Snímok sa pozerá na príbeh troch priateľov na výlete po Európe, ktorí zhodou okolností slúžili v americkej armáde.

The Death of Stalin/ Stratili sme Stalina

ČSFD: 72%
IMDB: 7,2/10

Stratili sme Stalina je film, ktorý opisuje udalosť vychádzajúcu z jeho samotného názvu. Po Stalinovej smrti sa množstvo jeho pochlebovačov snaží dostať k moci. Svoje konanie si neustále obhajujú otázkami o tom, ako by na ich rozhodnutie asi veľký diktátor reagoval. Povýšenie, gulag alebo poopravenie. Také boli možnosti, no jeho krutovláda skončila. Nevedia koho sa majú teraz báť a popri spriadaní ďalších plánov organizujú jeho veľkolepý pohreb.

Chappaquiddick

ČSFD: 60%
IMDB:

Film sleduje príbeh amerického senátora Teda Kennedyho. Tomu sa podarilo autom zísť do zrázu ostrova Chappaquiddick. Podarilo sa mu vyviaznuť, no o život prišla pasažierka, jeho asistentka Mary Jo Kopechne. Tá zostala v aute uväznená a utopila sa. Namiesto privolania polície však išiel do hotela, kde sa opil a vymyslel si alibi, aby nepoškvrnil svoju politickú kariéru.

Colette/ Colette: Príbeh vášne

ČSFD: 62%
IMDB: 6,8/10

Film sleduje Gabrielle Sidonie Colette, mladučké dievča, ktoré sa v Paríži zaľúbi do o 15 rokov staršieho Williho. Čoskoro jej učaruje bohémsky život v Paríži, čo popudí jej kreativitu. Začne sa venovať písaniu a to vyústi vo veľmi úspešný román, ktorý je však vydaný pod Willyho menom. Ten si získa v spoločnosti postavenie šikovného spisovateľa. Lož má však krátke nohy a nič nevydrží naveky. Willy si však chce udržať svoj spisovateľský poklad, nech to stojí čo to stojí.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )
Príbehy