Foto: Facebook (Borth Wild Animal Kingdom)

Ľuboš Belko / / Zviera
Predstavitelia zoologickej záhrady vyhlásili, že sú zo smrti rysa zdrvení.

Mláďa rysa ostrovida menom Lillith malo dvojnásobnú veľkosť bežnej domácej mačky. Samici sa podarilo utiecť zo zoologickej záhrady neďaleko anglického mesta Aberystwyth. Stalo sa tak 29. októbra, zoologická záhrada miestnych obyvateľov varovala, aby sa k zvieraťu nepribližovali pokiaľ ho uvidia. Taktiež však uviedli, že pre ľudí nepredstavuje žiadne nebezpečenstvo.

Mesto Ceredigion však nechalo rysa zastreliť. Rada mesta obhájila svoj skutok tým, že zviera sa dostalo do často navštevovanej oblasti. „V posledných týždňoch sme pátrali po Lilith a chceli sme ju odchytiť bezpečným spôsobom. Povolali sme expertov, ktorý po nej pátrali 24 hodín denne. Tí vynaložili obrovské množstvo energie na jej nájdenie. Chceli by sme všetkým objasniť, že sme neboli nijako zahrnutí do aktu zabitia mláďaťa nášho rysa,“ vyjadrila sa zoo k situácii na svojom facebookovom účte.

We are still out searching but we're getting closer! Old fashioned tracking skills and modern technology working…

Posted by Borth Wild Animal Kingdom on Donnerstag, 2. November 2017

Zoo bola uzavretá odo dňa, kedy Lillith utiekla. Do komplexu sa nedalo vkročiť, pretože sa brala do úvahy myšlienka, že mláďa neopustilo areál. Takzvaná obľúbená oblasť, do ktorej sa zviera malo dostať však bola v príšernom stave. Išlo o miestny park, ktorého oplotenie bolo deravé a na niektorých miestach hnijúce. Zamestnancom zo zoo bolo následne oznámené, že zviera sa našlo.

Lynx update – found but not yet captured. We are closing the zoo tomorrow to allow all of our staff to dedicate their…

Posted by Borth Wild Animal Kingdom on Montag, 30. Oktober 2017

Lilith sa našla neďaleko odstaveného karavanu. Zamestnanci mesta sa k nej pokúšali dostať, no to ju len vystrašilo. Po ďalšom dni pátrania dostala zoo telefonát od mesta, v ktorom im bolo oznámené, že Lilith bola zastrelená. Mesto svoj čin oľutovalo, no zároveň ho označilo za nevyhnutný, keďže tvrdí,  že išlo o bezpečnosť verejnosti. Paradoxom je, že zviera nepredstavovalo žiadnu hrozbu. Po jeho nájdení utieklo práve kvôli neprofesionálnemu konaniu zamestnancov mesta.

Lilliths brother Tyrion is missing her and calls to her in the evening.

Posted by Borth Wild Animal Kingdom on Sonntag, 5. November 2017

Zoologická záhrada tvrdí, že je zo smrti rysa zničená. Tento príklad by mohol do budúcnosti poslúžiť k tomu, aby ľudia robili len tú prácu, na ktorú sú vyškolení. Činy sa totiž konajú omnoho ľahšie, ako sa nesú dôsledky.

Pozri aj: Roztrhlo sa vrece s krajinami, ktoré dávajú stopku cirkusom. Najnovšie sa tento zoznam obohatil o dve európske krajiny

unilad.co.uk
0
Komentovať (0)