Elbphilharmonie Hamburg

branči / / News
Stavbu storočia, ako v médiách ironicky označovali slimačie tempo realizácie projektu budovy Elbphilharmonie (Labskej filharmónie) v Hamburgu, sa podarilo dokončiť.

Minulý týždeň ju slávnostne otvorili za účasti 2100 prominentov krajiny. Zo „škaredého káčatka“ nemeckého stavebníctva sa náhle stal klenot hudobného sveta. Odborníci o budove hovoria ako o symfónii z kameňa a skla.

S nekonečným trvaním realizácie projektu vzhľadom na jeho zložitosť a priebežné zmeny to tiež nebolo také zlé. Základný kameň budovy položili 2. apríla 2007. Pôvodne mala vyjsť na 241 miliónov eur, ale jej konečný účet je na 789 miliónoch eur. Z nich z darov pochádzalo len 57,7 milióna eur. Pôvodne sa mal projekt dokončiť v roku 2010.

Vysoké náklady by sa mohli časom vrátiť. Objekt s dvoma koncertnými sálami, väčšou a menšou, hotelom a súkromnými bytmi sa určite stane turistickou atrakciou. Šéf turistickej organizácie prístavného mesta Michael Otremba predpokladá, že sa budova filharmónie stane aj veľkým cieľom cudzincov z celého sveta, najmä zo Spojených štátov a Ázie.

Prínos pre turizmus už potvrdzujú prvé výsledky. Ešte 5. novembra minulého roku otvorili vyhliadkovú plošinu a z nej sa kochalo panorámou mesta takmer 500.000 návštevníkov. A všetky koncerty sú už do konca júna tohto roku beznádejné vypredané.TASR


Komentovať (0)