Foto: Flickr.com (Kenny Louie), Pixabay.com

Od cyklistických profesionálov až po nadšencov - amatérov, Európa ponúka niektoré z najkrajších vyhliadkových cyklistických trás na svete.

Rozmanité prírodné krásy Európy dokazujú, že ‚starý kontinent‘ ponúka viac, než len skvelo pripravenú kávu na niektorom z historických námestí. Na bicykli môžete prechádzať pozdĺž najdlhšej európskej rieky, putovať po 1 000 rokov starej pútnickej ceste v Taliansku, chytať závrať na kľukatiacej sa ceste ponad nórske fjordy alebo odreagovať sa v osviežujúcich vlnách Jadranu.

Ukážeme vám výber miest, ktoré vás donútia vytiahnuť bicykel a šliapnuť do pedálov.

Dunajská cyklotrasa

Dunajská slučka
Dunajská slučka, foto: pixabay.com

Jedna z najstarších a najobľúbenejších cyklotrás v Európe, Dunajská cyklotrasa, začína v Nemecku a tiahne sa viac než 2 500 km popri rieke Dunaj až k Čiernemu moru. Avšak najkvalitnejšie cesty vedú cez Nemecko, Rakúsko, Slovensko a Maďarsko. Môžete prejsť cez 10 krajín, v ktorých sa vám naskytnú prírodné, ako aj kultúrne krásy – pralesné lužné lesy, barokové paláce vo Viedni alebo spletitá sieť delty Dunaja.

Via Francigena, Taliansko

Priesmyk Great St Bernard Pass
Priesmyk Great St Bernard Pass, foto: unsplash.com

Najdlhšia značená cyklotrasa v Taliansku, Via Francigena, sa tiahne z priesmyku Great St Bernard Pass na hranici so Švajčiarskom až k Bazilike sv. Petra v Ríme. Táto kedysi pútnická cesta je stará viac ako 1 000 rokov a dlhá takmer 2 000 km. Trasa vás prevedie cez mnohé historické mestá a Toskánsku krajinu, kde môžete ochutnávať tie najlepšie vína.

Okruh okolo baltského mora

Pobrežie Balstkého mora
Pobrežie Balstkého mora, foto: maxpixel.net

Cesta známa tiež ako EuroVelo 10 je takmer 5 000 km dlhá a prechádza deviatimi európskymi krajinami pozdĺž pobrežia Baltského pobrežia. Obdivovať môžete severskú architektúru, biele pobrežné piesky, či ľadovo modrú vodu, alebo ak patríte k tým odvážnym, môžete prechádzať aj po zamrznutých jazerách.

Rallarvegen

Dedinka Flåm
Dedinka Flåm, foto: Kenny Louie [CC BY 2.0], via Wikimedia Commons
Cesta pôvodne postavená na prepravu materiálu pre stavbu železnice Bergen-Oslo, Rallarvegen, je jednou z najpopulárnejších ciest v Nórsku. Trasa začína v dedinke Haugastøl a končí v obci Flåm. Je dlhá 82 km a prechádza krásnou horskou krajinou ponad prímorské fjordy. Obdivovať môžete aj menšie historické mestečká a škandinávsku architektúru.

Parenzana 

Istijský polostrov
Istijský polostrov, foto: pixabay.com

Trasa známa aj ako Cesta zdravia a priateľstva, pretože  spája tri krajiny Istrijského polostrova – Taliansko, Slovinsko a Chorvátsko. Je dlhá viac než 120 km. Obľúbená je aj pre svoju blízkosť k Jadranskému moru, olivovými hájmi, či gurmánskymi zážitkami v prístavných mestečkách.

Camino Frances (Camino de Santiago)

Katedrála v Santiago de Compostela
Katedrála v Santiago de Compostela, foto: pixabay.com

Camino Frances je najobľúbenejším úsekom slávnej pútnickej cesty Camino de Santiago. Je dlhá viac než 780 km a prechádza mestečkami ako Pamplona či León. A kedže končí v slávnom Santiago de Compostela, v závere vás môže sprevádzať mnoho pútnikov. Naskytnú sa vám výhľady na nádherné Pyreneje, ktorými budete prechádzať, či na malebné vinice alebo malé dedinky, v ktorých sa môžete zastaviť na dobrý tapas.

Tauern Cycle Trail, Rakúsko

Národný park Vysoké Taury
Národný park Vysoké Taury, foto: Andrew Bossi [CC BY-SA 2.5], via Wikimedia Commons
Táto trasa začína v priesmyku Gerlos a končí v Salzburgu. Na trase budete musieť prekonať náročnejšie stúpanie, ale odmenou vám budú veľkolepé výhľady na vrcholy hôr. Počas 150 km môžete obdivovať Národný park Vysoké Taury,  jazero Zell alebo vodopád Krimml, jeden z najvyšších v Európe.

afar.comtheguardian.comvelosock.com 
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )