Foto: Pixabay

Astronómovia z NASA varujú, že asteroid 2019 GC6 by sa mohol v nadchádzajúcich 100 rokoch zraziť so Zemou.

Asteroid 2019 GC6 by sa podľa astronómov mohol veľkosťou rovnať 10 poschodovej budove. Tento kolos preletí okolo našej planéty dnes vo vzdialenosti 218-tisíc kilometrov, čo je extrémne blízko. Napriek tomu nás však bezpečne minie. Experti si nie sú istí, no asteroid môže mať rozmery, ktoré začínajú na siedmych metroch, no pokojne môže dosahovať aj dĺžku tridsať metrov.

Ako píše portál Independent, astronómovia z NASA varujú, že tento asteroid môže predstavovať riziko pre našu Zem najmä v budúcnosti, kedy bude hroziť kolízia. Krátko na to, ako bol tento asteroid objavený 9. apríla v inštitúte Catalina Sky Survey v Arizone, astronómovia z NASA ho okamžite umiestnili na blacklist asteroidov, ktoré predstavujú hrozbu pre našu planétu.

Jeho ďalšia cesta sa dá predpokladať len veľmi ťažko, no v blízkosti našej planéty bude v rokoch 2034, 2041 a 2048. To, že niečo prenikne do tesnej blízkosti Zeme, nie je vôbec výnimočným fenoménom. Každý deň sa desiatky vesmírnych telies dostanú do našej atmosféry, no väčšina z nich zhorí ešte predtým, ako sa im podarí dotknúť sa povrchu Zeme.

V roku 2013 pristál v Ruskom meste Čeľabinsk asteroid, ktorý mal priemer 20 metrov. Jeho dopad spôsobil 30 násobok explozívnej energie, ktorú vytvorila bomba vybuchnutá v Hirošime. Kvôli tomu muselo viac ako 1 500 ľudí vyhľadať lekársku pomoc. Podľa odborníkov musíme takéto udalosti pozorovať a študovať veľmi pozorne, ak nechceme, aby nás stretol rovnaký osud ako dinosaury.

independent.co.uk
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )