Záber z filmu Piatok trinásteho (1980). Foto: MovieStillsDB

Letná dovolenka sa dá príjemne stráviť aj sledovaním hororov. Len treba vedieť, ktorý si zapnúť.

Obdobie leta je zväčša o zmysluplnom trávení voľného času oddychovaním. Mnohí z nás si ho radi krátia napríklad aj sledovaním filmov rôznych žánrov. Tentoraz sme sa preto rozhodli, že vyberieme 10 hororových filmov odohrávajúcich sa v dovolenkovom období.

Článok pokračuje pod videom ↓

Aj vás vždy zaujímalo, aké nebezpečenstvá na vás môžu číhať počas letnej (alebo pokojne aj zimnej) dovolenky? Aj keď to nikto z nás dopredu nikdy neskúma, našli si odvážlivci – filmoví tvorcovia, ktorí to preskúmali za vás. Samozrejme, nie na vlastnej koži, ale vo svojich hororoch. Vybrali sme tie najlepšie a najzábavnejšie hororové filmy, ktoré sa odohrávajú práve počas dovolenky alebo minimálne na ceste za ňou.

My (Us)

Režiséra Jordana Peela mnohí označujú za novodobého majstra v hororovom žánri, čo sa pokúsil dokázať aj dovolenkovo ladeným autorským projektom s názvom My. Ústrednými postavami je 4-členná rodina, ktorá prichádza na prázdninový pobyt na chatu na kalifornskom pobreží. Na prvý pohľad vyrovnaná a spokojná žena v sebe ukrýva veľkú traumu z detstva a ihneď po príchode do rezortu v nej reťazec zdanlivo nevinných udalostí vyvolá silnú paranoju a pocit, že rodinná idylka čoskoro skončí. Samozrejme, sme v hororovom žánri, takže je isté, že jej predtucha sa naplní…

Chata v horách (The Cabin In the Woods)

Ak by sa nás niekto pýtal, ktorý horor je podľa nás jeden z najinovatívnejších a najoriginálnejších za posledných 15 rokov, naša odpoveď by bola jednoznačná: Chata v horách.

Do zdanlivo opustenej chaty v horách sa na pár dní uchýli partia mladistvých, ktorí si chcú užiť chvíle slobody v divočine. Netušia však, že celé miesto je pokryté sledovacími zariadeniami a rôznymi technologickými vychytávkami. V pivnici nájdu tiež veľa bizarných predmetov vrátane starého denníka sadistickej rodiny Brucknerovov. Žiaľ, jedna dievčina vysloví nahlas latinské zaklínadlo, ktoré prázdninový pobyt v romantickej chate premení na brutálnu honbu sadistických zombie netvorov na svoje koristi a na boj o život, samozrejme.

Pach krvi (Wrong Turn)

Len obyčajný život a jeho náhody dokážu napísať tie najneuveriteľnejšie príbehy. Hlavný hrdina tohto filmu sa autom ponáhľa na pracovný pohovor a kvôli upchatej diaľnici sa rozhodne skrátiť si cestu po starej lesnej komunikácii. Nesprávna odbočka ho ale dostane do lesnej pustatiny, kde má navyše autonehodu s vozidlom piatich výletníkov. Skupinka sa preto rozhodne vyhľadať pomoc, no namiesto tej natrafia na rodinu zmutovaných kanibalov. Tí sa rozhodnú šesticu hlavných hrdinov uprostred lesa loviť a, samozrejme, neskôr aj skonzumovať.

Tajomstvo minulého leta 2 (I Still Know What You Did Last Summer)

Pokračovanie slasheru sa odohráva rok po udalostiach prvého filmu. Hlavní hrdinovia sa dostávajú na dovolenku na Bahamy, kde sa ale kvôli sezóne dažďov a búrok nikto okrem nich a personálu rezortu nenachádza. Jeden po druhom začnú umierať, pretože niektoré tajomstvá pochovať nemožno a zdá sa, že vrah v rybárskom obleku s hákom v ruke sa rozhodol vo svojej pomste pokračovať aj po prvom filme.

Slnovrat (Midsommar)

Horor Ariho Astera, ktorý diváci buď milujú, alebo im príde absolútne nezáživný. Midsommar rozhodne nie je filmom len na jedno pozretie. My ich odporúčame radšej niekoľko, pretože zakaždým si všimnete niečo iné. Ústrednými postavami je skupinka mladých Američanov, ktorí sa rozhodnú tráviť letné voľno vo Švédsku, na mieste, kde slnko nikdy nezapadá. Všetko sa ale zvrtne v momente, keď ich miestni dedinčania pozvú k rituálom, pri ktorých sa miestny raj na zemi mení na čoraz desivejšie peklo.

Najnovšie články