Foto ilu: Pixabay.com

Austrálsky najvyšší súd dal dnes zelenú konaniu neoficiálneho referenda o zavedení manželstiev homosexuálov.

Vládou pripravovaný celonárodný korešpondenčný „prieskum“ sa má uskutočniť v priebehu nasledujúcich dvoch mesiacov, informovala agentúra DPA. 

Vyšší súd v Melbourne, ktorý v systéme austrálskej justície najvyššou súdnou inštanciou, po dvojdňovom mimoriadnom zasadnutí zamietol výhrady odporcov. Podľa nich je zamýšľaný plebiscit – vypísaný bez súhlasu parlamentu – v rozpore s austrálskou ústavou.

Proti neoficiálnemu prieskumu vystupujú aktivisti za práva gejov a lesieb, podľa ktorých plebiscit tohto druhu len povzbudí homofóbne nálady a útoky na príslušníkov sexuálnych menšín.

Odporcovia kritizovali aj to, že na konanie prieskumu bude potrebných 122 miliónov austrálskych dolárov (82 miliónov eur). Tie sa majú čerpať z fondu pre mimoriadne situácie, z ktorého sa zvyčajne financujú opatrenia v prípade živelných katastrof.

Vláda konzervatívneho premiéra Malcolma Turnbulla už pred dnešným rozhodnutím najvyššieho súdu začala tlačiť hlasovacie lístky pre viac ako 16 miliónov oprávnených voličov. Rozosielať ich začne od budúceho utorka.

Austrálski voliči budú v rámci korešpondenčného prieskumu odpovedať na otázku, či si želajú zmenu platnej legislatívy, ktorá by umožnila zavedenie manželstiev osôb rovnakého pohlavia.

Vyplnené hlasovacie lístky majú byť vrátené do 7. novembra. Výsledky prieskumu budú zverejnené 15. novembra. V prípade, že väčšina voličov odpovie na položenú otázku „áno“, bude austrálsky parlament o príslušnej zmene zákona hlasovať ešte do Vianoc. Poslanci však nebudú viazaní výsledkami plebiscitu a budú môcť hlasovať podľa svojho svedomia.

Vláda sa rozhodla vypísať nezvyčajný korešpondenčný prieskum po tom, ako konanie oficiálneho referenda zablokoval parlament. Na oficiálnom referende by sa austrálski voliči museli – v súlade s platnými zákonmi – povinne zúčastniť; v prípade neformálneho prieskumu takúto povinnosť mať nebudú.

Prieskumy verejnej mienky dlhodobo ukazujú, že väčšina Austrálčanov legalizáciu homosexuálnych manželstiev podporuje. Podľa nedávneho prieskumu Gallupovho inštitútu je za takýto krok 64 percent Austrálčanov.

Premiér Turnbull bude viesť počas kampane tábor stúpencov legalizácie. Proti nej vystupuje jeho predchodca a stranícky kolega Tony Abbott, ktorého Turnbull predvlani pripravil o premiérske kreslo.

Pozri aj: Konečne! Dve najväčšie svetové módne značky už nebudú využívať príliš vychudnuté a príliš mladé modelky

TASR
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )
Príbehy