Foto: Imgur (berjon1)

Ľuboš Belko / / Série
Rodina Bergeron už od roku 2003 vytvára absolútne unikátne vianočné pohľadnice.

Nie je žiadnym tajomstvom, že vianočné priania vedia byť občas naozaj nevkusné, prehnané, otravné a nudné. Pokiaľ by ste však dostali pohľadnicu s vianočným prianím Bergeronovcov, zrejme by ste došli k starému faktu, že výnimka potvrdzuje pravidlo.

Nie, že by neboli nevkusné, to samozrejme sú. Avšak s tým rozdielom, že sú nevkusné a dokonca aj nevhodné zámerne. Ide o skutočne unikátnu satiru, ktorá sa na vianočnej pohľadnici vyníma až prekvapivo dobre. Už od roku 2003 inscenoval pár Mike a Laura rôzne scénky, nad ktorými sa človeku zastavuje mozog. O to krajšie je, že po narodení dvoch dcér svoje tempo vôbec nezbrzdili. Práve naopak.

2003

imgur.com

Máme štyridsať a popierame to. Fotografka sa neustále snažila presmerovať blesk sponad mojej hlavy. Ja som ju však neustále presviedčal, aby mi svetlo mierila na vrch hlavy. Nevedela ako mi povedať, že vďaka vrchnému osvetleniu vyzerám plešato. Potom som jej povedal, že je to presne to, čo chcem. Vôbec netušila, že na sebe máme kostýmy.

2004

imgur.com

Snívame o bielych Vianociach. V roku 2004 som bol naše vyvolané fotky vyzdvihnúť v JC Penney Portrait Studio. Manažérka, ktorá tu zároveň zastávala aj úlohu pokladníčky mala príšerný zhon. Vybavovala niekoľko vecí naraz, až by som prisahal, že sa jej parilo z uší. Po desiatich minútach trpezlivého čakania prišla k pokladni a prepla na druhý mód.

Ona: „Vitajte v JC Penney Portrait Studio, ako vám môžem pomôcť?“
Ja: „Prišiel som si vyzdvihnúť svoje fotky na vianočné pohľadnice.“
Ona: „V poriadku, vaše meno?“
Ja: „Bergeron. Mám so sebou aj bloček, ak to pomôže.“
Ona: „Dobre vďaka. Vyzerá to tak, že sme nechtiac vyvolali rozmer 8×10, čo je zvyčajne za 19,99$, ale dáme vám to za 5$, keďže to bola naša chyba.“
Ja: „Nie vďaka.“
Ona: „Aha… Vidím, že vaša žena je tehotná. Dúfam, že sa vrátite do JC Penney s fotkami vášho dieťatka.“
Ja: Usmieval som sa, keďže zjavne jej nedopínalo, že je to celé len vtip. „V skutočnosti nie je tehotná… a keby bola, nenechal by som ju piť a fajčiť… a ako si môžete všimnúť, nemám ani Jágrovský účes. Je to satira.“ Po tom, čo som dohovoril, zostala stáť ako obarená a neveriacky na mňa hľadela. Pokladník vedľa nej v tej chvíli prestal so svojou prácou, nahol sa jej ponad plece a s čistým a nefalšovaným úžasom z neho vypadlo, „Kámo, to je pecka!“
Ja: „Ďakujem , veselé Vianoce.“ Zobral som si svoje fotky a odišiel som. Manažérka tam bola stále ako prikovaná. Pri pohľade na ňu bolo celkom zjavné, že jej mozog zamrzol vo chvíli, keď si uvedomila, že na toto ju nikto nepripravil a všetok jej tréning vyšiel nazmar.

2005

imgur.com

Tvoj strýko a teta, ktorí žijú na stredozápade. Nesiem priezvisko Bergeron, takže už od útleho detstva viem, že jedného dňa stratím svoje vlasy. Keď som mal 32, vedel som, že dni mojich vlasov sú zrátané. Pokiaľ som si chcel robiť srandu z plešiny, toto bola moja posledná šanca Takže kvôli foteniu som nechal Lauru, aby mi oholila vrch hlavy. A odvtedy som viac vlasy nenosil. Avšak pohľadnica bola vždy prísne tajnou záležitosťou a ja som musel čakať niekoľko týždňov, kým mi ju spracujú. A preto som musel vymýšľať rôzne výhovorky, keď sa ma ľudia pýtali na dôvod mojej náhlej straty vlasov. Nechcelo sa mi vymýšľať nič veľké, a tak som každému hovoril niečo iné. Vravel som, „Pridal som sa k sekte,“ či „Som rasista,“ alebo „Zdá sa, že babám sa páči Vin Diesel, tak som si povedal, že to skúsim“. Jedno z mojich ospravedlnení bolo, že som profesionálny plavec a že som sa oholil kvôli dynamike. O niekoľko rokov na to som robil barmana a vtedy prišla moja priateľka Kristine s nejakou kamarátkou. Trochu sme sa rozprávali a keď odišla na záchod, jej kamarátka ma oslovila. „Takže, Kristine hovorila, že si plavec…“ A otázka teda znie, koľko ľudí z môjho okolia si myslí, že som sa naozaj pridal k sekte?

2006

imgur.com

Zaostalé Vianoce. Jeden z mojich priateľov je profesionálny fotograf. Keď sa mu z času na čas vydarí veľmi zlá fotka, vystaví si ju v obývačke. Jednu z nich som pozoroval celé roky a akosi sami vryla do hlavy. Táto pohľadnica je jej pretvorením. Musím uznať, že to bol dosť plytký nápad, no svojim spôsob to skutočne nesie svoje osobité, vianočné čaro.

2007

imgur.com

Gotické Vianoce. Za túto pohľadnicu sme prijali obrovské množstvo kritiky, pretože v skutočnosti ide o Photoshop. Na našu obranu však musím povedať, že pôvodne to bola fotografia. Pre tých, ktorí sa cítili oklamaní… zohnali sme si dobové kostýmy, zohnali sme dokonca aj vidly… nakoniec sme sa však rozhodli, že na pohľadnici použijeme len naše tváre. Keďže ide pôvodne o maľbu, chceli sme to tak zachovať. Ani jeden z nás neovláda grafický dizajn, takže sme do tejto pohľadnice investovali viac energie ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať.

2008

imgur.com

Merry Krishnas. V roku 2008 sme začali trochu prineskoro, takže keď sme si išli do JC Penney vyzdvihnúť naše fotky, museli sme čakať hodinu. Prešli sme sa po nákupnom centre a nakoniec sme sa navečerali v kantíne.

2009

imgur.com

Los Cholos. Spider a Lupita želajú Felis Nvidad. Tak ako každý rok, ani v roku 2009 sa nám nepodarilo nafotiť naše zábery pred vďakyvzdaním a tak sme mali veľký zhon. Keď sme mali namierené do štúdia, Laura mala veľké obavy pred presúvaním sa po nákupnom centre v týchto kostýmoch. Musel som ju nejako uistiť a tak som jej povedal: „Pozri sa na nás… nikto sa do nás srať nebude.“ A mal som pravdu. Nikto sa na nás radšej ani nepozrel.

2010

imgur.com

Typická Vianočná pohľadnica. Keď sa nám narodila naša prvá dcéra, splnil sa mi sen. Toto bolo presne to, čo som chcel našimi pohľadnicami docieliť. Trápne rodinné fotografie, ktoré sú naivné a nikoho nezaujímajú. Ich napodobňovanie v humornom duchu sa stalo populárne len pred pár rokmi. Táto konkrétna pohľadnica mi nie len pomohla uskutočniť si životný sen, ale dokonca ho aj zachytiť a uchovať pre budúce generácie.

2011

imgur.com

Oborožci. Toto mohla byť naša najlepšia pohľadnica. Gigi je dodáva celkom iný rozmer svojou roztomilosťou, avšak opäť sme mali málo času a požadovaný výsledok sa nedostavil.

2012

imgur.com

Ďalšie gotické Vianoce. Toto sú vaše gény dievčatá… musíte to prijať.

2013

imgur.com

Iskra. Niekedy sa vám podarí zachytiť iskru. Pozrite sa na Lauru… má ju. Pozrite sa na Gigi… má ju. Pozrite sa na Juju… protestuje. Ale aspoň sa nevzpiera. Som naozaj požehnaný.

2014

imgur.com

Sviatky sú strašne otravné. V roku 2014 sme museli čakať na fotografa v JC Penney Portrait Studio viac ako hodinu. Preto si viete predstaviť, že moja prítomnosť vedela ďalších zákazníkov odradiť. Kvôli tejto fotke som musel zháňať topánky na opätku, ktoré by mi sadli a oholil som si nohy. Viete si teda predstaviť moje nadšenie, keď sme sa nakoniec rozhodli použiť fotku od pása hore.

2015

imgur.com

Euro Odpad. Jeho topánky – 850 dolárov. Jej topánky – 950 dolárov. Ich spoločnosť – na nezaplatenie.

2016

imgur.com

Bratranec Jerry. Asi pred rokom ma začala Gigi volať Bratranec Jerry. Postava, ktorú si vymyslela sa stala bežným členom našej rodiny a tak mi prišlo vhodné, aby sme mu venovali jednu z našich pohľadníc. Ak budete mať šťastie, uvidíte aj Hrozného Larryho, to je ďalšia postava, ktorú si Gigi vymyslela.

2017

imgur.com

Ryšavci v raji. Tento rok sme vykročili zo zabehnutých koľají, čo si žiadalo vyhnúť sa JC Penney Portrait Studio. Boli sme na dovolenke a požiadali sme okoloidúceho muža, aby nás odfotil. Táto pohľadnica nenesie vianočné posolstvo. Sme to my ako ryšavci na pláži a vy nám máte závidieť našu slnečnú dovolenku. Len povedzte, nechceli by ste byť nami?

Pozri aj: Vytlačia vám fotografiu hneď po odfotení. Toto je 6 najlepších instantných fotoaparátov, ktoré kúpite za pár eur, a potešíte nimi seba či svojich známych na Vianoce

boredpanda.com
0
Komentovať (0)