Foto: Screen (Youtube.com)

Najľudnatejšie mesto Afriky, Lagos, má cieľ stať sa kultúrnou metropolou kontinentu.

V tejto nespútanej nigérijskej metropole sa koná Festival africkej kultúry a dizajnu, informovala v utorok tlačová agentúra AP. Výstavy ponúkajú zmes tradičného a moderného umenia s cieľom oboznámiť čo najväčšiu časť sveta s tvorivými talentmi Afriky.

Niektoré diela sú oslavou afrických lídrov, akými boli napríklad prvý prezident Ghany Kwame Nkrumah a zavraždený líder Burkiny Faso Thomas Sankara.

Kurátorka v pavilóne moderného umenia Bisi Silvová uviedla, že „hlavnou myšlienkou je ponúknuť návštevníkom prehľad umeleckej tvorby nielen v Nigérii, ale po celej Afrike a v diaspóre“.

Umenie Afriky zbiera čoraz viac Nigérijčanov. Keďže ceny umeleckých materiálov stúpajú, niektoré školy v súčasnosti poskytujú základné materiály ako papier a ceruzky, aby pomohli študentom z menej privilegovaných rodín.

„Materiály, ktoré potrebujú na realizovanie svojich nápadov, nie je ľahké zohnať, takže bez pomoci väčšinou nápady zhasnú už na papieri,“ povedala Chinyere Ndubuisiová zo školy výtvarných umení na Technologickej univerzite v Yabe, predmestí Lagosu.

Pozri aj: Transsibírska magistrála: 9288 kilometrov, 80 miest, 16 časových pásiem a nekonečné množstvo zážitkov

TASR
Príbehy
0
Komentovať (0)