Ilustračná snímka vygenerovaná umelou inteligenciou DALL·E/Profimedia

Zemetrasenie z roku 1763 je dodnes to najsilnejšie, ktoré evidujeme na našom území.

Silné zemetrasenie, ktoré tento týždeň zasiahlo Turecko a Sýriu, zachytili aj prístroje na Slovensku. Pre Interez to včera potvrdil Kristián Csicsay, vedúci oddelenia seizmológie Slovenskej akadémie vied. Zároveň však obyvateľov Slovenska upokojil a povedal, že podobné javy u nás nepredpokladá. Aj územie našej malej krajiny si však prešlo silným zemetrasením, ktoré zdevastovalo budovy a pripravilo o život desiatky ľudí.

V článku sa dozviete:

  • ako sa v minulosti dotklo silné zemetrasenie Komárna;
  • aké materiálne škody napáchalo;
  • koľko obetí si vyžiadalo;
  • akou silou udrelo.

Obyvatelia sa pripravovali na mestský trh

V júni tohto roka si budeme pripomínať 260. výročie historicky najsilnejšieho zemetrasenia na území Slovenska. Ako z historických prameňov vyplýva, akési varovanie prišlo už pár rokov predtým, keď obyvatelia Komárna pocítili menšie otrasy. Podľa historika Podunajského múzea v Komárne v súvislosti s tým mestská rada zakázala hazardné hry, hudbu a veľké prejavy veselosti. Ľudia verili, že tak odvrátia hnev nebies.

V júni 1763 sa približne jedenásťtisícové mesto pripravovalo na mestský trh a okolo pol šiestej ráno už bolo pomerne plné ľudí. Práve v tom období sa začínala žatva a ľudia navyše kráčali na ranné omše do kostolov pri príležitosti sviatku Petra a Pavla. Komárno, cechové mesto ťažiace z výbornej polohy pri sútoku veľkých riek a prosperujúce vďaka množstvu remeselníkov, však už o pár minút čakala nevídaná skaza.

Foto: Profimedia

Otrasy mali fatálne následky

Prvýkrát sa Komárno otriaslo krátko po pol šiestej ráno, z čoho sa ešte nič netušiaci ľudia nestihli ani spamätať, a zemetrasenie udrelo druhýkrát. Bohužiaľ, druhý otras už so sebou bral aj ľudské životy, keď fatálnym spôsobom poškodil budovy a infraštruktúru. Väčšina zdrojov sa zhoduje s informáciou, ktorú pre Interez poskytol Kristián Csicsay – silné zemetrasenie malo zničiť 7 kostolov a viac ako 270 iných budov.

Historik Mihály Mácza pre Pravdu povedal, že počas otrasov sa zrútili 3 rehoľné domy, 7 kostolov, 279 meštianskych budov a poškodených malo byť takmer 800 domov. Novovybudované barokové mesto sa už nikdy do pôvodnej podoby, a tak jednotného slohu, bohužiaľ, nevrátilo. Tragické sú aj čísla, ktoré sa týkajú počtu obetí. Nakoľko bola počas vlády Márie Terézie dobre rozvinutá administratíva, vieme z primárnych zdrojov pomerne dosť informácií.

Foto: Profimedia

Aj keď existujú pramene, ktoré uvádzajú aj vyšší počet obetí, väčšina zdrojov sa zhoduje, že pri tragédií prišlo o život 63 ľudí, pričom ďalších vyše 100 ich bolo zranených. O týchto číslach hovoril aj Róbert Kysel z Geofyzikálneho odboru Ústavu vied o Zemi SAV. Vtedajšie okolnosti a obdobie, v ktorom zemetrasenie prišlo, malo za následok vyšší počet obetí. Spomínaný mestský trh a omše prilákali do mesta viac ľudí, ako o tejto hodine bolo bežne zvykom.

Najnovšie články