7sobm.co.uk | wright-brothers.org

erik / / Veda
Leonardo Da Vinci, jedna z najdôležitejších osobností našich dejín, vynašiel úžasné množstvo nadčasových prístrojov, ktoré umožnili vznik mnohým moderným prístrojom a zariadeniam. Viete, ktoré to sú?

Leonardo da Vinci (1452-1519) bol svetoznámy renesančný umelec, vedec a jeden z najvýraznejších polyhistorov všetkých čias. Bol však tiež významným vynálezcom, ktorý veľkú časť svojho života zasvätil svojim víziám budúcnosti a vymýšľaniu nadčasových prístrojov, ktoré sa až so zarážajúcou podobnosťou stali reálnymi o mnoho storočí neskôr. Toto je výber z najväčších vynálezov Leonarda da Vinciho, ktoré boli v jeho dobe mylne považované za nepoužiteľné a nerealizovateľné, no aj napriek tomu sa stali základom pre mnohé revolučné vynálezy, bez ktorých si dnes už život nevieme ani predstaviť.

Ornitokoptéra

http://www.7sobm.co.uk/work/an-over-rated-artist/
7sobm.co.uk

Historicky prvý návrh na lietajúci stroj od Leonarda da Vinciho vychádzal z jeho pozorovaní letu vtákov a netopierov. Prvé skutočné lietadlo bratov Wrightovcov bolo skonštruované až o 4 storočia neskôr.

Vzdušná skrutka

http://www.7sobm.co.uk/work/an-over-rated-artist/
7sobm.co.uk

Vzdušná skrutka je presné označenie stroja, ktorý skutočne pripomína skrutku. Podľa návrhu mala rotujúca vrchná helikálna časť stroja hnať vzduch pod strojom, čo by umožňovalo let. V 20. storočí bol tento návrh prepracovaný a stal sa základom pre dnešnú podobu helikoptéry.

Padák

https://prezi.com/leaawsjjqg-u/renaissance-art/
prezi.com

Da Vinciho vízia padáku predstavovala trojhranný prístrešok z plátna, ktoré pokrývalo drevenú konštrukciu. Za súčasnú podobu padáku vďačíme najmä slovenskému vynálezcovi Štefanovi Baničovi, ktorý si dal tento vynález patentovať v roku 1913. Aj napriek obrovskému časovému odstupu má však dnešný padák s Da Vinciho návrhom veľmi mnoho spoločných vlastností.

Obrnené vozidlo

http://da-vinci-journals.tumblr.com/post/117462495591/leonardo-came-up-with-an-early-design-for-what-is
da-vinci-journals.tumblr.com

Okrem vynálezov spojených s lietaním sa Da Vinci špecializoval aj na vojenskú techniku. Patril k nej aj nápad na takéto obrnené vozidlo, ktoré bolo schopné pohybu do viacerých strán a lemované zbraňami. Tento Da Vinciho vynález stál za vznikom prvého tanku až na začiatku 20. storočia, ktorý bol použitý v Prvej svetovej vojne.

Guľomet

http://www.openculture.com/2016/04/leonardo-da-vinci-draws-designs-of-future-war-machines.html
openculture.com

Návrh prvého guľometu predstavoval 33 navzájom prepojených zbraní, ktoré mohli byť všetky naraz nabité aj použité. Súčasnú podobu, ktorá vychádzala z tohto návrhu, získal guľomet až v polovici 20. storočia.

Potápačský výstroj

https://sk.pinterest.com/bmbrissett/dd3000-futures-project-di-vinci/
pinterest.com

Da Vinciho návrh pre potápačský výstroj sa skladal z koženého potápačského obleku s vakovitou maskou, ktorá bola dvomi trubicami napojená na korkový zvon plávajúci na povrchu a umožňujúci prísun vzduchu do obleku.

Otočný most

http://complotmagazine.com/7-inventos-de-leonardo-da-vinci-que-cambiaron-el-mundo/
complotmagazine.com

Pomocou lana a kladky mohol byť takýto most podľa potreby veľmi rýchlo stiahnutý z vody, poskladaný a transportovaný na iné miesto. Obdobné dočasné mosty sa dnes využívajú najmä vo vojenskom prostredí, kde zabezpečujú rýchly a taktický transport vojakov a armádnej techniky cez nebezpečnú rieku.

Automobil

https://science.slashdot.org/story/04/04/24/2211228/526-years-on-da-vincis-clockwork-car-constructed
science.slashdot.org

Návrh tohto stroja sa obsahoval veľké množstvo ozubených kolies, pák, remeňov, riadenia a bŕzd. Vzhľadom na jeho veľkú podobnosť s dnešnými motorizovanými vozidlami preto môžeme predpokladať, že Da Vinci vynašiel dokonca aj dnešný automobil.

Prekvapil vás pôvod niektorých súčasných prístrojov? Alebo viete o ďalšom podobne úžasnom vynáleze tejto významnej osobnosti našich dejín? Dajte nám vedieť v komentári.

interez.sk (Erik), futurism.com


Komentovať (0)