Foto: Pixabay

Nad Antarktídou sa náhle oteplilo o rekordných 50°C.

Vysoko nad Antarktídou sa v týchto dňoch odohráva neobvyklý meteorologický jav, tzv. stratosférické oteplenie. Teplota vo výške nad 20 km sa v súčasnosti pohybuje aj cez +10°C, pričom priemerná teplota v týchto výškach je dlhodobo okolo -40°C, to znamená oteplenie až o 50°C.

Zmeny teploty priamo súvisia najmä so zmenou slnečného cyklu (intenzita vyžarovania Slnka) a narušením cirkulácie v atmosfére. Podobné oteplenie sa pravidelne objavuje na severnej pologuli, kde súvisí s rozpadom polárneho vortexu, no na južnej je mimoriadne výnimočné, a podľa meteorológov sa objavuje maximálne raz za 25 rokov.

Predstava plochej Zeme
Foto: Antarktické pobrežie (Unsplash)

Dôsledkom takéhoto oteplenia je preniknutie studeného vzduchu do nižších zemepisných šírok a ochladenie častí Austrálie, Nového Zélandu, Argentíny a Chile v nasledujúcich týždňoch.

Priaznivým dôsledkom stratosférického oteplenia je ďalšie zmenšenie ozónovej diery, ktorá nad Antarktídou stále pretrváva a očakáva sa, že tento rok bude najmenšia od 80. rokov minulého storočia. Podľa meteorológov by súčasné oteplenie malo pretrvávať minimálne do konca septembra.

Viac správ o počasí nájdete na imeteo.sk
1
Uložiť článok
Komentovať